| |

+48 882 059 691
pn.-pt.: 9:00-18:00

Blog

25
09-23
25
09-23

Co to są dewocjonalia i jakie mają znaczenie religijne?

Dewocjonalia - rodzaje, znaczenie dla wiernych

Dewocjonalia służą podkreśleniu chrześcijańskich tradycji. Są to elementy dekoracji i wystroju, często spotykane w domach, na plebaniach, w zakonach i domach pielgrzyma. Oto najważniejsze cechy dewocjonaliów!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

Co to są dewocjonalia?

Dewocjonalia to przedmioty o charakterze religijnym, niebędące naczyniami i szatami liturgicznymi. Słowo to pochodzi od łacińskiego devovere, czyli poświęcić, co doskonale oddaje charakter tych rzeczy. Chociaż zwykle są to po prostu symbole, można je poświęcić. Najczęściej robi się to przed planowanym przyjęciem sakramentu na specjalnym spotkaniu. Wtedy nadaje się tym przedmiotom dodatkowego znaczenia. 

Zwykle są to niewielkie obiekty z wyobrażeniami świętych lub innych postaci związanych z religią chrześcijańską. Mogą to też być symbole – doskonałym przykładem jest krzyż. Dewocjonalia nie są jednak obiektami używanymi podczas celebrowania mszy świętej, za to wyraźnie podkreślają znaczenie religijnych symboli dla wierzących osób. Jeśli nadal zastanawiasz się, czym są dewocjonalia, można skrótowo określić je jako przedmioty kultu religijnego dostępne w sprzedaży dla odbiorcy prywatnego. Kwestia obrotu tymi akcesoriami oznacza, że można nabyć je w większej ilości oraz są one wykonywane hurtem. 

Dewocjonalia nie są unikatowe, jednak można je personalizować. Wielu producentów i sprzedawców oferuje opcję grawerunku na figurkach, krzyżach i bibliach. Dzięki temu można nadać takim pamiątkom osobistego znaczenia. Świetnie sprawdza się to w sytuacji, gdy dewocjonalia mają stać się wyjątkowym upominkiem z okazji święceń kapłańskich, Pierwszej Komunii Świętej lub okrągłej rocznicy wstąpienia w związek małżeński. 

Jakie rodzaje dewocjonaliów wyróżniamy?

Tak jak w przypadku wszystkich produktów znajdujących się w handlu, także w sprzedaży akcesoriów religijnych można zauważyć dobrze zaznaczające się trendy. Dotyczą typów kupowanych akcesoriów a także terminów zwiększonego zainteresowania. Wśród najpopularniejszych dewocjonaliów wymienić należy: obrazki z wizerunkiem świętych, medaliki, krzyże, świece i figurki.

Krzyż, jako symbol Męki Pańskiej, jest znakiem chrześcijaństwa. Przybiera on różne formy. Może być stojącą figurką, wiszącą dekoracją na ścianę nad drzwi lub krzyżykiem na łańcuszku, który można podarować dziecku w dniu Chrztu Świętego. Srebrne obrazki na Komunię, świece oraz różańce to także dewocjonalia – mogą być elementem wystroju pokoju lub domu, a często także służą podczas celebrowania modlitwy. Spotyka się je tam, gdzie mieszkają osoby świeckie i konsekrowane. 

Sposób wykonania dewocjonaliów jest na tyle zróżnicowany, że może pasować do przestrzeni urządzonej zarówno w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Proste geometryczne formy, metal, szkło i pleksi doskonale wyglądają w minimalistycznym wnętrzu. Z kolei kunsztowne zdobienia, srebro, kamień i drewno świetnie pasują do stylu klasycznego. Dzięki temu każda wierząca osoba może dopasować symbole religijne do swojego gustu i aranżacji wnętrz, by stanowiły spójną i estetyczną całość.

Gdzie można kupić dewocjonalia?

Wysokiej jakości dewocjonalia można nabyć w wielu miejscach. Do najpopularniejszych punktów sprzedaży przedmiotów kultu religijnego należą sklepy z dewocjonaliami. Mogą być prowadzone w tradycyjnej formie jako punkty stacjonarne, choć w dobie Internetu coraz częściej spotyka się sklepy z dewocjonaliami online. Nowoczesne technologie dają wiele przydatnych narzędzi, które warto wykorzystać także w obrocie przedmiotami kultu. Wyszukiwanie i sortowanie, a także możliwość płatności online to zalety dokonywania zakupu poprzez stronę internetową. W ten sposób szybko i wygodnie można zamówić dowolną liczbę sztuk towaru. Co więcej, zakupy internetowe wiążą się z komfortem różnych sposobów dostawy, w tym z usługami kurierskimi.

Dewocjonalia na prezent lub na pamiątkę

Przedmioty kultu religijnego takie jak obrazki i figurki to doskonały prezent okolicznościowy lub pamiątka. Najczęściej są to podarunki z okazji sakramentu Chrztu Świętego, Pierwszej Komunii Świętej, Bierzmowania, ślubu, święceń kapłańskich itd. To właśnie z tego powodu dewocjonalia cieszą się największym zainteresowaniem odbiorców w okresie komunijnym. Często są kupowane jako podarunek dla osoby przyjmującej sakrament, a także dla księży, którzy go udzielają. Mogą być upominkiem dla młodej pary, dla rodziców chrzestnych i innych osób, którym symbole religijne są bliskie.

Wśród tego rodzaju dewocjonaliów chętnie kupowane są krzyże oraz biblie z grawerem. Krzyże stojące lub wiszące, a także krzyże na łańcuszku to wspaniały symbol wiary osoby używającej tego przedmiotu na co dzień. Gdy taki krzyż stoi na półce, na stole lub wisi nad drzwiami, jest to widoczny znak, że w domu mieszkają praktykujący chrześcijanie, dla których wiara jest bardzo ważnym elementem życia. Z kolei Pismo Święte z grawerem może być idealną pamiątką Chrztu Świętego lub Pierwszej Komunii Świętej. Może też być idealnym upominkiem dla osoby przyjmującej święcenia kapłańskie lub księdza albo zakonnicy z ważnej okazji. Takie dewocjonalia są też wybierane jako pamiątka i wyraz wdzięczności dla księży za przygotowanie grupy wiernych do Pierwszej Komunii Świętej lub Bierzmowania.

Znaczenie religijne dewocjonaliów dla wierzących

Dewocjonalia podkreślają rolę wiary w codziennym życiu. Ich znaczenie religijne dla osób wierzących opiera się na symbolice, jaką niosą ze sobą te przedmioty. Nawiązują do głębokiej, żywej wiary, a także są wyraźnym znakiem przywiązania do religii oraz bycia elementem wspólnoty chrześcijańskiej. 

Dewocjonalia to przedmioty kultu religijnego, które nie służą do celebrowania mszy, lecz są formą dekoracji i mogą przybierać formę elementu aranżacji wnętrza albo być częścią biżuterii. Wiele wierzących osób chętnie eksponuje je, umieszczając krzyż lub obraz z wizerunkiem świętego na honorowym miejscu w domu.

Ilustracja autorstwa ASphotofamily (Freepik)

Popularne dewocjonalia:

Krzyż z pasyjką Pokryty srebrem MIDA  Argenti 003131

Krzyż z pasyjką
Pokryty srebrem

403 zł

14 x 25 cm403 zł
Obraz srebrny ze Świętą Rodziną Pamiątka ślubu i rocznicy Beltrami 6649

Obraz srebrny ze Świętą Rodziną
Pamiątka ślubu i rocznicy

od 147 zł

7 x 11 cm147 zł
12 x 17 cm278 zł
17 x 23 cm471 zł
23 x 32 cm826 zł
30 x 41 cm1 334 zł

Przeczytaj również:

Polub nasz profil na facebook’u,
mamy dla Ciebie niespodziankę w postaci rabatu!

Zapisz się na bezpłatny Newsletter,
aby otrzymać kod rabatowy 7%

zapisz się