| |

+48 882 059 691
pn.-pt.: 9:00-18:00

Blog

27
06-24
27
06-24

Co robią chrzestni na chrzcinach, jaka jest ich rola?

Rola i obowiązki chrzestnych na Chrzcie

Rodzice chrzestni odgrywają bardzo ważną rolę nie tylko podczas chrztu, ale też w trakcie przygotowań i później w życiu młodego katolika. Wspierają rodziców w opiece i wychowywaniu dziecka w kolejnych latach.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

Rola chrzestnych w ceremonii chrztu świętego

Rodzice dziecka przystępującego do chrztu świętego starannie wybierają osoby, które chcą poprosić o pełnienie roli chrzestnych. Nie może to być dziełem przypadku, ponieważ przyszli chrzestni powinni być gotowi do pełnienia swojej roli w życiu rodziny. Formalnie muszą to być praktykujący katolicy po bierzmowaniu, przyjmujący komunię świętą.

Przygotowania do chrztu świętego – rola matki chrzestnej

Obowiązki chrzestnych to pomoc w organizacji chrztu i zapewnienie niezbędnych akcesoriów. Matka chrzestna wybiera i kupuje dla dziecka ubranka na chrzest. Oczywiście warto w tym względzie kierować się wskazówkami rodziców, zwłaszcza jeśli chodzi o rozmiar odzieży niemowlęcia. Czasami to oni sami zajmują się przygotowaniem ubrania. Tradycyjnie pierwszym obowiązkiem chrzestnej jest zakup szatki. Nakłada ją na chrzczone dziecko, co ma znaczenie symboliczne.

Co robi ojciec chrzestny podczas chrztu?

Równie ważną rolę pełni mężczyzna, który ma się stać jednym z wzorów do naśladowania dla dziecka. Ojciec chrzestny w kościele podczas ceremonii chrztu świętego zapala specjalną świecę. Świeca do chrztu może być wyposażona w okapnik, który wpływa na wygodę i bezpieczeństwo. Powinna być przechowywana do kolejnych sakramentów. Może się tym zająć ojciec chrzestny lub rodzice dziecka.

Upominki od chrzestnego i chrzestnej

Tradycją stało się to, że rodzice chrzestni obdarowują dziecko podarunkami o charakterze religijnym. Dobry prezent od chrzestnej lub chrzestnego to być medalik z Matką Boską, łańcuszek z zawieszką w kształcie krzyża, stojący krzyż, obrazek z Aniołem Stróżem lub ilustrowana Biblia dla dzieci. Każdy z nich będzie wspaniałą pamiątką tego ważnego wydarzenia. Dodatkowo warto spersonalizować upominek poprzez dedykację lub grawer.

Prezent finansowy dla rodziców i dziecka

Niektórzy przekazują też rodzicom dziecka podarunek w postaci gotówki. W związku z tym wiele osób zastanawia się nad tym, ile dają chrzestni z okazji chrztu. Prezentem na chrzest może być dowolna kwota, jednak warto pamiętać, że nie jest to najistotniejszy element celebrowania ceremonii chrztu świętego. Rola chrzestnych znacznie wykracza poza przekazywanie kosztownych prezentów. Jednak, jeśli tylko czują oni taką potrzebę i chcą wspomóc rodziców dziecka finansowo, podarowanie dowolnej kwoty w ozdobnej kopercie z kartą z okazji chrztu może okazać się miłym podarunkiem.

Odpowiedzialności i obowiązki rodziców chrzestnych

Podstawowym obowiązkiem rodziców chrzestnych jest aktywne i zaangażowane wsparcie rodziców w wychowaniu dziecka w wierze katolickiej. Kandydaci na chrzestnych muszą spełniać kilka ważnych wymogów. Powinni być to katolicy, którzy ukończyli 16 lat i przyjęli sakramenty święte: chrzest, pierwszą komunię świętą i bierzmowanie. Z oczywistych względów nie mogą to być rodzice dziecka, ale inni członkowie rodziny mogą pełnić tę zaszczytną funkcję. Czasami chrzestnymi zostają najbliżsi rodziców dziecka lub ich przyjaciele. Istnieje wtedy realna szansa na to, że będą aktywnie uczestniczyć w życiu rodziny.

Matka i ojciec chrzestny to bliscy (spokrewnieni lub nie), którzy służą rodzicom dziecka radą, a dziecku opieką. W dalszym życiu młodego katolika ich rola ewoluuje i zmienia się w takim samym zakresie, jak wzrasta i rozwija się więź z ochrzczonym młodym człowiekiem.

Wsparcie duchowe i wychowawcze dla dziecka ze strony chrzestnych

Tradycyjnie ojciec chrzestny pełni funkcję opiekuna duchowego dziecka. Wspiera on rodziców dziecka w procesie kształtowania młodego katolika na różne sposoby, również poprzez modlitwę. Może uczestniczyć w życiu młodego człowieka przez cały okres jego dorastania, a często jest w nim nadal obecny w późniejszym okresie.

Odpowiedzialne pełnienie obowiązków chrzestnych wymaga od nich aktywnej obecności, rozmów i zrozumienia. Dlatego rodzicami chrzestnymi zostają z reguły osoby głęboko wierzące, posiadające dużą wiedzę na tematy religijne, otwarte na dialog i zaangażowane w tworzenie relacji. Aby podołać zadaniu przekazania własnej wiedzy dziecku na każdym etapie jego życia, chrzestni powinni też potrafić znaleźć z nim wspólny język i aktywnie dążyć do pogłębiania relacji.

Tradycje i zwyczaje związane z chrzestnymi

Jak wspomniano wyżej, jednym z obowiązków matki chrzestnej jest nałożenie na dziecko białej szatki. Jest to symbol przyjęcia do wspólnoty Kościoła. W społeczeństwie funkcjonuje wiele tradycji i ludowych zwyczajów związanych z tym wydarzeniem, które jest bezsprzecznie najważniejsze w życiu katolika. Dlatego – w opinii osób przesądnych – każdy jego szczegół może mieć duże znaczenie.

W świadomości ludzi interesujące przesądy związane są z chrztem świętym. Oczywiście nie mają one większego znaczenia i potraktujemy je z przymrużeniem oka, jednak warto je poznać jako ciekawostkę.

Jakie są najważniejsze tradycje i zwyczaje towarzyszące chrzcinom? Według niektórych przekazów osoba niosąca dziecko do chrztu powinna je podtrzymywać jedną ręką – ojciec chrzestny prawą, a matka chrzestna lewą. W czasie przejścia nie mogą się odwracać. Kobieta niosąca dziecko do chrztu świętego nie powinna być aktualnie w ciąży.

Podobne znaczenie przypisuje się do świecy – nie może ona zgasnąć podczas ceremonii. Ciekawym zwyczajem jest chowanie pod kocyk dziecka monety i kawałka chleba, co ma symbolizować dobrą wróżbę, by dziecko żyło w przyszłości w dobrobycie i nie doświadczyło głodu.

Rola rodziców chrzestnych rozpoczyna się w momencie potwierdzenia woli udziału w chrzcie świętym w tej zaszczytnej roli. Najważniejszym obowiązkiem i przywilejem jest wspieranie rodziców dziecka w wychowaniu go w wierze. Dlatego, gdy ktoś poprosi Cię o bycie rodzicem chrzestnym, przygotuj się na wspaniałą rolę opiekuna duchowego i wzoru do naśladowania dla dziecka. Może to oznaczać wyjątkową i mocną więź na lata.

Prezenty na Chrzest:

Kolorowy aniołek w sercu Obrazek srebrny na Chrzest Beltrami 6449 nowość

Kolorowy aniołek w sercu
Obrazek srebrny na Chrzest z grawerem

od 124 zł

8 x 7,3 cm124 zł
11 x 9,6 cm166 zł
15,5 x 14 cm259 zł
Ramka na zdjęcie z aniołkami Pamiątka Chrztu dla dziecka Valenti 51069

Ramka na zdjęcie z aniołkami
Pamiątka Chrztu dla dziecka

od 216 zł

14,8 x 18,9 cm216 zł
20,8 x 25,6 cm302 zł

Przeczytaj również:

Polub nasz profil na facebook’u,
mamy dla Ciebie niespodziankę w postaci rabatu!

Zapisz się na bezpłatny Newsletter,
aby otrzymać kod rabatowy 7%

zapisz się

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Konieczne do prawidłowego działania strony. Przechowują m.in. takie informacje jak dane z formularzy zamówienia, zawartość koszyka.
  • Stosowane są w celu śledzenia działań użytkowników na stronach internetowych, w celu dostosowania wyświetlanych reklam.
  • Cookie zawierające dane statystyczne gromadzą anonimowe informacje pomagające przeanalizować zachowanie użytkowników na stronie.