| |

+48 882 059 691
pn.-pt.: 9:00-18:00

Blog

15
12-22
15
12-22

Czy na bierzmowanie daje się prezenty? Co od świadka?

Dla katolików sakrament bierzmowania jest bardzo ważnym obrzędem. To okazja do świadomego i dojrzałego potwierdzenia swojej wiary i chęci dalszego uczestnictwa we wspólnocie. Podczas uroczystej mszy biskup namaszcza czoło bierzmowanego specjalnym olejem – to znak, że w tym momencie na młodego człowieka zesłane zostają dary Ducha Świętego.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

Czy na bierzmowanie daje się prezenty? Można, jak najbardziej! Zanim jednak rozwiniemy ten temat, powiedzmy kilka słów o specyfice całej uroczystości.

Z uwagi na to, że zgodnie z prawem kanonicznym tego sakramentu może udzielać tylko biskup – a tych jest zazwyczaj w diecezji niewielu – uroczystości bardzo często odbywają się w środku tygodnia. W przeciwieństwie do pierwszej komunii świętej, która w naszym kraju jest obchodzona z udziałem licznych członków rodziny, na bierzmowanie zaprasza się tylko najbliższych. Jeżeli więc będziesz miał okazję wziąć udział w takim wydarzeniu: wiedz, że jesteś naprawdę ważny dla osoby, która Cię zaprosiła!

Czy na bierzmowanie daje się prezenty?

W tak ważnym dniu najlepszym prezentem dla osoby przystępującej do sakramentu z pewnością będzie Twoja obecność w kościele i szczera modlitwa. Jednak aby nastolatek lepiej zapamiętał Twoją wizytę i dobre intencje – warto przynieść ze sobą jakiś drobny upominek. Nie martw się, jeżeli nigdy nie brałeś udziału w takiej uroczystości – w dalszej części artykułu podsuniemy Ci kilka dobrych pomysłów!

Co może podarować osoba zaproszona na bierzmowanie?

Nie ma żadnych uświęconych tradycją wytycznych odnośnie tego, co się daje na bierzmowanie. Z uwagi na religijny charakter uroczystości w dobrym guście będzie ofiarowanie czegoś związanego z wiarą i rozwojem duchowym. W tej kwestii ogranicza Cię tylko wyobraźnia i zainteresowania osoby bierzmowanej.

Dobra, inspirująca książka powinna przypaść do gustu tym, którzy chcą pogłębiać swoją wiarę. Zanim jednak coś wybierzesz, przeprowadź dyskretny wywiad i wypytaj, które pozycje znajdują się w domowej biblioteczce obdarowanego. Kolejna Biblia może nie być trafionym pomysłem, ale eleganckie wydanie „Wyznań” św. Augustyna czy „Dzienniczek” św. Faustyny to lektury, które z pewnością warto przeczytać na swojej chrześcijańskiej drodze!

Z okazji bierzmowania wypada podarować też kartkę. Możesz ją zrobić samodzielnie lub wybrać coś z gotowych propozycji. W środku wpisz najlepsze życzenia: takie, jakie podyktuje Ci serce. Jeżeli chcesz podarować bardziej trwałą pamiątkę, wybierz coś z naszej kolekcji srebrnych obrazków, zaprojektowanych specjalnie z okazji tej uroczystości.

Propozycje prezentu na bierzmowanie od świadka

Świadek bierzmowania ma do odegrania w obrzędach szczególną rolę – towarzyszy młodemu człowiekowi przez całą uroczystość, a jego zadaniem jest gorliwa modlitwa. Prezent na bierzmowanie od świadka powinien być wyjątkowy i osobisty. Wybierz coś o znaczeniu symbolicznym, co będzie się odnosić do Waszej relacji i wspólnego przeżywania sakramentu.

Jeżeli lubisz prace kreatywne, a osoba obdarowana jest sentymentalna i lubi pamiątki – przygotuj wyklejany album ze zdjęciami ilustrującymi drogę wiary: od momentu chrztu osoby bierzmowanej, aż do miejsca, gdzie się znalazła teraz. Między fotografiami umieść inspirujące cytaty: z Biblii lub pism świętych patronów. Po latach taki album będzie nie tylko piękną pamiątką, ale także wsparciem w wierze.

Prezent na bierzmowanie dla dziewczyny

Chyba nie ma na świecie dziewczyny, która by się nie ucieszyła z biżuterii. Błyszczący drobiazg od jubilera to dosyć elastyczna opcja. Jeżeli nie dysponujesz dużym budżetem, postaw na eleganckie srebro. Z drugiej strony: jeżeli chcesz rozpieścić swoją ukochaną chrześnicę, nic nie stoi na przeszkodzie, by podarować jej nieco droższy komplet.

Gustowna biżuteria to podarunek z klasą i jak najbardziej odpowiedni na tak uroczystą okazję. Wybrany przez Ciebie wzór nie musi mieć charakteru religijnego. Warto dyskretnie podpytać rodziców – może kandydatka do bierzmowania ma upatrzone coś, o czym od dawna marzy?

Prezent na bierzmowanie dla chłopaka

Nic nie stoi na przeszkodzie, by biżuterię sprezentować również chłopcu, który w tym wyjątkowym dniu stanie się pełnoprawnym chrześcijaninem – pod warunkiem, że lubi on nosić tego typu ozdoby. Jeżeli jednak jest to nastolatek o bardziej typowym guście, to polecamy rozejrzeć się po sklepach z eleganckimi, skórzanymi dodatkami.

Porządny portfel, wykonany z dobrej jakości skóry, to prezent który przetrwa lata i będzie przypominał młodemu człowiekowi o tym wyjątkowym dniu! Do środka możesz włożyć święty obrazek, przedstawiający wybranego na bierzmowaniu patrona – będzie on przypominał o tym, że wiara to najlepsza inwestycja!

Czy na bierzmowanie daje się pieniądze?

Kwestia ofiarowania pieniędzy z okazji bierzmowania jest dyskusyjna. Zwyczaj ten z pewnością nie jest tak rozpowszechniony, jak w przypadku komunii świętej. Młodzież, która przygotowuje się do tego sakramentu, bardzo często dokłada wielu starań, by przeżyć ten dzień w sposób jak najbardziej duchowy, dlatego zwyczajowa koperta z banknotami wydaje się być pozbawiona odpowiedniej głębi i powagi.

Jednak jeśli wiesz, że nastolatek zbiera fundusze na konkretny wydatek, zadbaj o to, by w kopercie znalazła się chociaż drobna pamiątka bierzmowania.

Prezenty na Bierzmowanie:

Pamiątka Bierzmowania Obrazek srebrny Beltrami 6719

Pamiątka Bierzmowania
Obrazek srebrny z grawerem

od 166 zł

7 x 14 cm166 zł
10 x 20 cm274 zł
Ramka na Bierzmowanie Srebrna pamiątka Beltrami 6804RAM nowość

Ramka na Bierzmowanie
Srebrna pamiątka

109 zł

13,8 x 18,7 cm109 zł

Przeczytaj również:

Polub nasz profil na facebook’u,
mamy dla Ciebie niespodziankę w postaci rabatu!

Zapisz się na bezpłatny Newsletter,
aby otrzymać kod rabatowy 7%

zapisz się

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Konieczne do prawidłowego działania strony. Przechowują m.in. takie informacje jak dane z formularzy zamówienia, zawartość koszyka.
  • Stosowane są w celu śledzenia działań użytkowników na stronach internetowych, w celu dostosowania wyświetlanych reklam.
  • Cookie zawierające dane statystyczne gromadzą anonimowe informacje pomagające przeanalizować zachowanie użytkowników na stronie.