11-22
11-22
Kto może być świadkiem bierzmowania?
Poproszono Cię o bycie świadkiem w trakcie uroczystości bierzmowania? To ogromne wyróżnienie! Z dużą dozą prawdopodobieństwa sam masz już ten sakrament za sobą, więc przypomnij sobie, w czym weźmiesz udział i jak najlepiej przygotować się do pełnienia swojej funkcji.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
Bierzmowanie – odrobina historii
Dla wiernych kościoła katolickiego bierzmowanie jest kolejnym z sakramentów wtajemniczenia. Zgodnie z zasadami wiary, w trakcie odpowiedniego rytuału, przygotowani wcześniej kandydaci zostają namaszczeni przez biskupa olejem Krzyżma, co ma symbolizować otrzymanie przez nich darów Ducha Świętego. Korzenie sakramentu nawiązują do historii z Dziejów Apostolskich, kiedy to pięćdziesiąt dni po zmartwychwstaniu, Jezus natchnął swoich uczniów Duchem Świętym po to, by przestali bać się głoszenia nowej religii. Tak też się stało – gdy tylko apostołowie poczuli w sobie nową moc, wyszli na ulice i zaczęli nauczać.
Zgodnie z biblijnym przekazem przyjęcie sakramentu bierzmowania ma na celu umocnienie wiary wchodzącego w dorosłość katolika i zainspirowanie go do tego, by odważnie ją pokazywał: nie tylko opowiadając o niej, ale przede wszystkim żyjąc według jej zaleceń. Od tego momentu, osoba bierzmowana staje się dojrzałym członkiem wspólnoty, który może przyjąć sakrament małżeństwa, zostać rodzicem chrzestnym, a także świadkiem bierzmowania dla innej osoby.
Jakie warunki musi spełniać świadek bierzmowania?
Jak już wspomnieliśmy – świadek bierzmowania przede wszystkim sam musi mieć ten sakrament za sobą. Zgodnie z warunkami Kodeksu Prawa Kanonicznego powinien mieć również ukończone 16 lat i być praktykującym katolikiem. Nie może być żadnych przeszkód uniemożliwiających mu przystąpienie do komunii w trakcie liturgii – z tego powodu może być od niego wymagane dostarczenie zawiadomienia o odbyciu spowiedzi.
Dobrą praktyką, jeśli chodzi o to, kto może być świadkiem bierzmowania, jest powierzenie tej roli rodzicom chrzestnym – taki wybór wpływa korzystnie na umocnienie duchowej więzi między nimi, a ich chrześniakiem. Staje się też pięknym symbolem wspólnej wędrówki po ścieżkach wiary – w końcu to ojciec i matka chrzestna są w dużej mierze odpowiedzialni za religijne wychowanie dziecka.
Dokumenty, które musi dostarczyć kandydat na świadka
Wytyczne odnośnie do dokumentów mogą się różnić w zależności od parafii. Jeżeli nie jesteś z tej samej wspólnoty co osoba bierzmowana, będziesz musiał dostarczyć zaświadczenie od własnego proboszcza, potwierdzające Twój aktywny udział w praktykach religijnych.
Czy świadek bierzmowania powinien udać się do spowiedzi, aby przystąpić do komunii? Jak najbardziej! Nawet jeżeli parafia organizująca uroczystość nie będzie wymagała od Ciebie przyniesienia stosownego oświadczenia o odbyciu sakramentu – powinieneś z własnej inicjatywy udać się do spowiedzi, by móc przyjąć komunię świętą w trakcie liturgii.
Rola świadka na bierzmowaniu
Świadek na bierzmowaniu ma prostą rolę – w stosownym momencie podchodzi do biskupa ze swoim kandydatem i kładzie mu rękę na ramieniu. W dużych parafiach, gdzie jednorazowo do sakramentu przystępuje więcej osób, może być konieczny udział w próbie uroczystości – w jej trakcie kandydaci i świadkowie dowiedzą się, w którym miejscu mają siedzieć, a także, kiedy wykonywać określone czynności.
W wymiarze duchowym – rolą świadka bierzmowania jest modlitwa o dary Ducha Świętego, dla swojego kandydata. Powinna się ona wyrażać poprzez czynne uczestnictwo w obrzędach liturgicznych, a także przystąpieniu do komunii i ofiarowaniu jej w intencji swojego podopiecznego.
Prezenty od świadka bierzmowania
Ze względu na to, że liturgia bierzmowania jest sprawowana najczęściej w środku tygodnia, rodzinna uroczystość bywa skromna i ogranicza się do obiadu w gronie najbliższych osób. Także zwyczajowe prezenty, które w tym dniu może podarować świadek, ograniczają się do przedmiotów związanych z kultem religijnym.
Dobrym pomysłem są różnego rodzaju pamiątki, które po wielu latach będą przypominać ten wyjątkowy dzień. Obraz ze świętym patronem, czy symbolami nawiązującymi do sakramentu, książka na religijne tematy, czy propozycja wspólnego wyjazdu na rekolekcje lub pielgrzymkę – to piękne i mądre podarki – dzięki nim młoda osoba rozwinie swoją duchowość i pogłębi wiarę.