| |

+48 882 059 691
pn.-pt.: 9:00-18:00

Blog

24
10-22
24
10-22

Obowiązki i rola rodziców chrzestnych na uroczystości I Komunii Świętej

Rola rodziców chrzestnych w trakcie Komunii Świętej

Jaka jest rola rodziców chrzestnych w trakcie przygotowań i uroczystości pierwszej komunii świętej? Już na wstępie zaznaczymy: nie ogranicza się ona tylko do zakupu drogiego prezentu. Zobacz, w czym będziesz uczestniczyć wraz ze swoim duchowym dzieckiem – w tym dniu dzieją się rzeczy o wiele ważniejsze od prezentów.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

O co chodzi w tej uroczystości?

Pierwsza komunia święta to uroczystość, w trakcie której dzieci po raz pierwszy spożywają ciało i krew Jezusa, w postaciach eucharystycznych. Katolicy wierzą, że w trakcie obrzędów mszy, po wypowiedzeniu przez kapłana odpowiednich modlitw, dochodzi do przemiany na płaszczyźnie duchowej i w ten sposób kawałki białego opłatka i krople zwykłego wina, stają się prawdziwym ciałem i krwią Jezusa – czyli najświętszym znakiem obecności Boga na ziemi. To element każdej mszy, jednak żeby móc wziąć w nim udział potrzebne są odpowiednie przygotowania.

Czy wiesz, że w dawnych czasach przyjęcie pierwszej komunii świętej było rozpatrywane indywidualnie? Wszystko zależało od dojrzałości i zdolności dziecka do pojęcia podstawowych prawd wiary katolickiej. Teologowie i ojcowie kościoła przez wieki spierali się na temat odpowiedniego wieku. W pierwszych latach chrześcijaństwa postrzegano pokarm eucharystyczny jako niezbędny do życia i rozwoju duchowego – na równi z normalnym jedzeniem. Dlatego też pilnowano, by już świeżo ochrzczone noworodki miały do niego dostęp – udzielano im komunii pod postacią kilku kropli wina.

W miarę rozwoju myśli teologicznej i refleksji na temat przyjmowanych sakramentów, zaczęto kłaść większy nacisk na to, by osoby otrzymujące ciało i krew Chrystusa były w pełni świadome tego przywileju. Obecnie do pierwszej komunii dopuszcza się uczniów trzecich lub drugich klas szkół podstawowych – po odbyciu odpowiedniej formacji katechetycznej. W jej trakcie dzieci poznają główne zasady religii katolickiej, objaśnia im się reguły sakramentu spowiedzi, a także sprawdza ich dojrzałość i zdolność do zrozumienia tajemnic, wobec których staną w czasie obrzędów mszy.

Uroczystość I Komunii Świętej a obowiązki chrzestnych

Same obrzędy pierwszej komunii świętej to po prostu uroczysta i nieco bardziej rozbudowana msza. Zazwyczaj w jej trakcie większość ważnych funkcji takich jak: śpiewy, czytania, modlitwa wiernych, procesja z darami etc. przejmują dzieci – w końcu to ich święto! Jednak sam proces przygotowania małego katolika do tego wyjątkowego dnia, może dać rodzicom chrzestnym szerokie pole do popisu, w kwestii wypełniania swoich obowiązków.

Główna rola ojca lub matki chrzestnej to przede wszystkim pomoc rodzicom w wychowaniu dziecka w wierze. W trakcie przygotowań do pierwszej komunii świętej trzeba uczestniczyć w różnego rodzaju katechezach i nabożeństwach charakterystycznych dla danego okresu roku liturgicznego. Zaproponuj rodzicom, że odciążysz ich w części obowiązków i sam zabierzesz malucha do kościoła.

Obowiązki chrzestnej i chrzestnego na komunii nie są spektakularne, ale cały rok przed uroczystością, spędzony na wspólnym pogłębianiu wiary i stopniowym wprowadzaniu ucznia podstawówki w świat katolicyzmu, może być wspaniałą wspólną przygodą.

Co robią rodzice chrzestni na komunii?

Jak już wspomnieliśmy – w trakcie mszy świętej to dzieci grają pierwsze skrzypce. Warto jednak, by rodzice chrzestni i biologiczni byli obecni, a także sami przyjęli komunię i ze szczerego serca pomodlili się w intencji tej młodej osóbki, która właśnie z czystym sercem po raz pierwszy ma okazję w pełni uczestniczyć w katolickich obrzędach.

Jeszcze jedna rzecz w kwestii tego, co robi chrzestny na komunii – prezenty. Piękne pamiątki, srebrne obrazki z wizerunkami świętych patronów, elektroniczne gadżety i koperty z pieniędzmi – tradycyjnie w tym dniu dziecko zostaje obdarowane prezentami po to, by podkreślić wagę tego wydarzenia. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to uroczystość o charakterze religijnym, a nawet najlepszy prezent nie zastąpi naszego czasu, który poświęcimy na pomoc w rozwoju duchowym chrześniaka lub chrześniaczki.

Prezenty komunijne od chrzestnych:

Pamiątka I Komunii dla chłopca Obrazek srebrny Valenti JAP758

Pamiątka I Komunii dla chłopca
Obrazek srebrny z grawerem

od 143 zł

6,5 x 11 cm143 zł
9 x 15 cm200 zł
12 x 20 cm334 zł
Prezent komunijny dla chłopca Kolorowy obrazek srebrny Valenti 81123 nowość

Prezent komunijny dla chłopca
Kolorowy obrazek srebrny z grawerem

od 97 zł

5,8 x 7 cm97 zł
9 x 11 cm150 zł
12 x 14,5 cm226 zł
Pamiątka I Komunii dla dziewczynki Obrazek srebrny Valenti JAP759

Pamiątka I Komunii dla dziewczynki
Obrazek srebrny z grawerem

od 143 zł

6,5 x 11 cm143 zł
9 x 15 cm200 zł
12 x 20 cm334 zł

Przeczytaj również:

Polub nasz profil na facebook’u,
mamy dla Ciebie niespodziankę w postaci rabatu!

Zapisz się na bezpłatny Newsletter,
aby otrzymać kod rabatowy 7%

zapisz się

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Konieczne do prawidłowego działania strony. Przechowują m.in. takie informacje jak dane z formularzy zamówienia, zawartość koszyka.
  • Stosowane są w celu śledzenia działań użytkowników na stronach internetowych, w celu dostosowania wyświetlanych reklam.
  • Cookie zawierające dane statystyczne gromadzą anonimowe informacje pomagające przeanalizować zachowanie użytkowników na stronie.