10-22
10-22
Rola świadka i świadkowej na ślubie kościelnym i weselu
Organizując uroczystość zaślubin, młodzi dbają o to, by tego wyjątkowego dnia nie zabrakło przy nich najbliższych przyjaciół i członków rodziny. Ważni są rodzice, chrzestni, a także świadek i świadkowa, którzy nie tylko uczestniczą w kościelnych obrzędach i składają podpisy pod dokumentami! Ich rolą jest wsparcie pana młodego i panny młodej w przygotowaniach do tego wydarzenia. Dowiedz się więcej na temat ich zadań!
Czytaj dalej, a dowiesz się:
Świadek i świadkowa - kogo wybrać?
Wybór osób, które będą naszymi świadkami, nigdy nie powinien być przypadkowy. Rola świadka na ślubie to nie tylko towarzyszenie młodej parze przed ołtarzem i uroczyste złożenie podpisów zaświadczających o tym, że małżeństwo zostało zawarte dobrowolnie. Obowiązki świadka polegają na pomocy w przygotowaniach do ślubu i wesela, a także w aktywnej asyście w trakcie obu tych uroczystości.
Świadek i świadkowa nie muszą być spokrewnieni z nowożeńcami, często jednak zdarza się, że funkcje te powierza się rodzeństwu. Najważniejsze, aby wybrana osoba rzeczywiście stanowiła dla nas podporę i niosła pomoc w rozwiązywaniu nieoczekiwanych problemów: w dniu ślubu naprawdę wiele rzeczy może pójść nie tak. Dobrze, by w takiej chwili zestresowani małżonkowie mieli przy swoim boku kogoś, kto zachowa zimną krew.
Jakie zadania mają świadek i świadkowa na ślubie i weselu?
Zanim przejdziemy do omówienia tego, co robi świadek na ślubie przypominamy, że zgodnie z tradycją swoje obowiązki zaczyna on pełnić jeszcze przed ceremonią – tyczy się to również świadkowej. Zwyczajowo przyjęło się, że świadek ze strony pana młodego towarzyszy mu w wyprawie po garnitur i jest odpowiedzialny za organizacje wieczoru kawalerskiego. Analogicznie: tym, co robi świadkowa jest udział we wspólnych poszukiwaniach sukni ślubnej wraz z panną młodą i druhnami, a także organizacja wieczoru panieńskiego.
Obowiązki świadków na ślubie kościelnym
W trakcie samej ceremonii rola świadka na ślubie kościelnym polega – z formalnego punktu widzenia – na złożeniu podpisów w księgach parafialnych i dokumentach do urzędu stanu cywilnego. Bardzo często świadkowie bywają też angażowani w dodatkowe aktywności, takie jak udział w liturgii słowa, czy odczytanie modlitwy wiernych. Świadek ze strony pana młodego zwyczajowo pilnuje, aby ten nie zapomniał o obrączkach.
Rolą świadkowej na ślubie kościelnym – oprócz obowiązków formalnych – jest pomoc pannie młodej w tym, by prezentowała się pięknie i godnie. Dobrze, jeżeli świadkowa zwraca uwagę na to, w jaki sposób układa się suknia ślubna i welon – zwłaszcza jeżeli są one okazałe i ciągną się po ziemi. To najważniejszy dzień w życiu, warto zadbać o to, by przyjaciółka pięknie wyglądała na zdjęciach!
Rola świadka na weselu
Świadek na weselu ma obowiązek nie tylko dobrze się bawić, ale także dbać o dobrą zabawę gości i młodej pary. Tradycyjnie przyjęło się, że to osoba świadkująca ze strony pana młodego pilnuje, by na stole nikomu nie zabrakło jedzenia ani picia. Pomaga koordynować pracę kelnerów i DJ-a lub zespołu. Często także odpowiada za zaopatrzenie tzw. kącika wiejskiego w domowe mięsa i napitki. Do obowiązków świadka na weselu należy również regularne donoszenie nagród do wszystkich organizowanych konkursów.
Rola świadkowej na weselu
Do obowiązków świadkowej w trakcie wesela zalicza się organizacja oczepin i związanych z tą tradycją gier i zabaw. Te – w zależności od regionu Polski – są bardzo różne. Osoba świadkująca ze strony panny młodej powinna też pomóc w trakcie przygotowań tradycyjnych upominków dla rodziców.
Coraz popularniejsze wśród zajęć świadkowej na weselu jest także przyszykowanie i dbanie o atrakcje takie jak: księga gości, fotobudka czy umieszczany w toaletach „pakiet pierwszej pomocy”, w którym znajdują się: środki przeciwbólowe, plastry, podpaski i tampony, zapasowe rajstopy w różnych rozmiarach, lakier do włosów, spinki, gumki, igła i nici, a także wszystkie inne drobiazgi, które mogą pomóc uratować czyjąś dobrą zabawę i komfort w trakcie tego wydarzenia.