| |

+48 882 059 691
pn.-pt.: 9:00-18:00

Blog

17
10-22
17
10-22

Rola świadka i świadkowej na ślubie kościelnym i weselu

Rola świadka i świadkowej na ślubie kościelnym i weselu

Organizując uroczystość zaślubin, młodzi dbają o to, by tego wyjątkowego dnia nie zabrakło przy nich najbliższych przyjaciół i członków rodziny. Ważni są rodzice, chrzestni, a także świadek i świadkowa, którzy nie tylko uczestniczą w kościelnych obrzędach i składają podpisy pod dokumentami! Ich rolą jest wsparcie pana młodego i panny młodej w przygotowaniach do tego wydarzenia. Dowiedz się więcej na temat ich zadań!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

Świadek i świadkowa - kogo wybrać?

Wybór osób, które będą naszymi świadkami, nigdy nie powinien być przypadkowy. Rola świadka na ślubie to nie tylko towarzyszenie młodej parze przed ołtarzem i uroczyste złożenie podpisów zaświadczających o tym, że małżeństwo zostało zawarte dobrowolnie. Obowiązki świadka polegają na pomocy w przygotowaniach do ślubu i wesela, a także w aktywnej asyście w trakcie obu tych uroczystości.

Świadek i świadkowa nie muszą być spokrewnieni z nowożeńcami, często jednak zdarza się, że funkcje te powierza się rodzeństwu. Najważniejsze, aby wybrana osoba rzeczywiście stanowiła dla nas podporę i niosła pomoc w rozwiązywaniu nieoczekiwanych problemów: w dniu ślubu naprawdę wiele rzeczy może pójść nie tak. Dobrze, by w takiej chwili zestresowani małżonkowie mieli przy swoim boku kogoś, kto zachowa zimną krew.

Jakie zadania mają świadek i świadkowa na ślubie i weselu?

Zanim przejdziemy do omówienia tego, co robi świadek na ślubie przypominamy, że zgodnie z tradycją swoje obowiązki zaczyna on pełnić jeszcze przed ceremonią – tyczy się to również świadkowej. Zwyczajowo przyjęło się, że świadek ze strony pana młodego towarzyszy mu w wyprawie po garnitur i jest odpowiedzialny za organizacje wieczoru kawalerskiego. Analogicznie: tym, co robi świadkowa jest udział we wspólnych poszukiwaniach sukni ślubnej wraz z panną młodą i druhnami, a także organizacja wieczoru panieńskiego.

Obowiązki świadków na ślubie kościelnym

W trakcie samej ceremonii rola świadka na ślubie kościelnym polega – z formalnego punktu widzenia – na złożeniu podpisów w księgach parafialnych i dokumentach do urzędu stanu cywilnego. Bardzo często świadkowie bywają też angażowani w dodatkowe aktywności, takie jak udział w liturgii słowa, czy odczytanie modlitwy wiernych. Świadek ze strony pana młodego zwyczajowo pilnuje, aby ten nie zapomniał o obrączkach.

Rolą świadkowej na ślubie kościelnym – oprócz obowiązków formalnych – jest pomoc pannie młodej w tym, by prezentowała się pięknie i godnie. Dobrze, jeżeli świadkowa zwraca uwagę na to, w jaki sposób układa się suknia ślubna i welon – zwłaszcza jeżeli są one okazałe i ciągną się po ziemi. To najważniejszy dzień w życiu, warto zadbać o to, by przyjaciółka pięknie wyglądała na zdjęciach!

Rola świadka na weselu

Świadek na weselu ma obowiązek nie tylko dobrze się bawić, ale także dbać o dobrą zabawę gości i młodej pary. Tradycyjnie przyjęło się, że to osoba świadkująca ze strony pana młodego pilnuje, by na stole nikomu nie zabrakło jedzenia ani picia. Pomaga koordynować pracę kelnerów i DJ-a lub zespołu. Często także odpowiada za zaopatrzenie tzw. kącika wiejskiego w domowe mięsa i napitki. Do obowiązków świadka na weselu należy również regularne donoszenie nagród do wszystkich organizowanych konkursów.

Rola świadkowej na weselu

Do obowiązków świadkowej w trakcie wesela zalicza się organizacja oczepin i związanych z tą tradycją gier i zabaw. Te – w zależności od regionu Polski – są bardzo różne. Osoba świadkująca ze strony panny młodej powinna też pomóc w trakcie przygotowań tradycyjnych upominków dla rodziców.

Coraz popularniejsze wśród zajęć świadkowej na weselu jest także przyszykowanie i dbanie o atrakcje takie jak: księga gości, fotobudka czy umieszczany w toaletach „pakiet pierwszej pomocy”, w którym znajdują się: środki przeciwbólowe, plastry, podpaski i tampony, zapasowe rajstopy w różnych rozmiarach, lakier do włosów, spinki, gumki, igła i nici, a także wszystkie inne drobiazgi, które mogą pomóc uratować czyjąś dobrą zabawę i komfort w trakcie tego wydarzenia.

Prezenty od świadków dla Pary Młodej:

Ramka z drzewkiem szczęścia Pamiątka ślubna z grawerem Valenti 655

Ramka z drzewkiem szczęścia
Pamiątka ślubna z grawerem

od 420 zł

20,8 x 25,7 cm420 zł
27 x 33 cm629 zł
Obraz srebrny ze Świętą Rodziną Pamiątka ślubu i rocznicy Beltrami 6649

Obraz srebrny ze Świętą Rodziną
Pamiątka ślubu i rocznicy

od 147 zł

7 x 11 cm147 zł
12 x 17 cm278 zł
17 x 23 cm471 zł
23 x 32 cm826 zł
30 x 41 cm1 334 zł
Ramka z obrączkami w sercu Prezent na ślub z grawerem Beltrami 1161N

Ramka z obrączkami w sercu
Prezent na ślub z grawerem

od 158 zł

13,2 x 17 cm158 zł
18,2 x 23 cm222 zł
24,5 x 30,5 cm319 zł

Przeczytaj również:

Polub nasz profil na facebook’u,
mamy dla Ciebie niespodziankę w postaci rabatu!

Zapisz się na bezpłatny Newsletter,
aby otrzymać kod rabatowy 7%

zapisz się