| |

+48 882 059 691
pn.-pt.: 9:00-18:00

Blog

02
05-23
02
05-23

Dewocjonalia komunijne – jakie są niezbędne?

Srebrne pamiątki komunijne

Komunia Święta to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka. Jest to moment, w którym najmłodsi po raz pierwszy przystępują do sakramentu Eucharystii i stają się pełnoprawnymi członkami Kościoła. Dewocjonalia komunijne to przedmioty, które są ściśle związane z tym wydarzeniem. Ich celem jest wsparcie duchowe dzieci. Są one również pamiątką na całe życie. Warto więc wcześniej zadbać o wyposażenie pociech w najważniejsze dewocjonalia komunijne.

Komunia Święta – czas radości i wspólnego świętowania

Sakrament Komunii Świętej jest jednym z trzech sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, zaraz obok chrztu i bierzmowania. To właśnie dlatego jest to tak ważne wydarzenie dla każdej osoby, które na pewno pozostanie w pamięci do końca życia. Jest to ponadto moment, w którym dziecko podsumowuje swoją dotychczasową wiedzę religijną i ugruntowuje swoją wiarę. Dzięki sakramentowi Komunii Świętej najmłodsi mają okazję lepiej zrozumieć zasady i wartości chrześcijańskie, co powinno być bardzo ważne dla każdej wierzącej osoby.

Oczywiście oprócz aspektów duchowych, Komunia Święta jest także doskonałą okazją do radości i świętowania wraz z najbliższymi. Wydarzenie to umacnia więź rodzinną i przyjaźń z innymi członkami Kościoła.

Czytaj dalej, a poznasz:

Czym są dewocjonalia komunijne?

Dewocjonalia są nieodłącznym elementem każdej Komunii Świętej. Są to przedmioty, które bardzo często wręczane są dzieciom na pamiątkę tego ważnego dnia i jako wsparcie w dalszym rozwoju duchowym. Dewocjonalia komunijne mogą przybierać różne formy. Wśród najpopularniejszych z nich znajduje się: książeczka do Pierwszej Komunii, świeca komunijna, różaniec komunijny, medalik, alba, zaproszenia komunijne oraz inne pamiątki Komunii Świętej.

Pierwsza Komunia Święta – lista niezbędnych dewocjonaliów:

Zapraszamy do zapoznania się z listą niezbędnych dewocjonaliów komunijnych, w które powinno się wyposażyć dzieci jeszcze przed bardzo ważnym dniem, jakim jest Pierwsza Komunia Święta. Przybliżamy również znaczenie tych przedmiotów oraz ich zastosowanie.

Książeczka do Pierwszej Komunii

Książeczka do Pierwszej Komunii to niewielki zbiór najważniejszych modlitw, tekstów liturgicznych oraz informacji związanych z sakramentem Komunii Świętej. W większości przypadków jest ona przygotowywana przez parafię lub szkołę, która zajmuje się organizacją wydarzenia związanego z przystąpieniem dzieci do sakramentu. Ważną częścią każdej książeczki komunijnej są także opisy i objaśnienia, z którymi dziecko powinno zapoznać się po przystąpieniu Komunii Świętej, aby jeszcze lepiej zrozumieć istotność tego wydarzenia.

Świeca komunijna

Dewocjonalia komunijne obejmują również świece komunijne. Są one wykorzystywane podczas nabożeństw i uroczystości, organizowanych przed Komunią Świętą w celu przygotowywania dzieci do sakramentu oraz podczas głównego wydarzenia. Świeca komunijna z reguły jest biała i ozdobiona krzyżem lub innymi religijnymi motywami. Świeca komunijna może posłużyć również jako pamiątka dla dziecka, które właśnie przystąpiło do Pierwszej Komunii. W takim przypadku można ją dodatkowo ozdobić datą uroczystości oraz imieniem.

Różaniec komunijny

Różaniec komunijny to kolejne ważne akcesorium komunijne. W zasadzie niczym nie różni się od innych różańców wykorzystywanych przez katolików, jednak dla wielu osób ma on szczególne znaczenie, ze względu na fakt, że otrzymuje się go przy okazji Pierwszej Komunii Świętej. Podobnie jak tradycyjne różańce, różaniec komunijny składa się z pięciu dziesiątek. Odmawiając różaniec, dzieci mogą skorzystać z Książeczki do Pierwszej Komunii Świętej, w której zawarte są modlitwy ułożone z myślą o najmłodszych.

Medalik

Medalik komunijny ma postać małej zawieszki, którą można nosić na łańcuszku lub bransoletce. Jest to specjalna ozdoba, którą noszą dzieci przygotowujące się do Komunii Świętej lub osoby, które mają już za sobą to ważne wydarzenie. Medalik może mieć różne formy i kształty, najczęściej jednak przedstawia wizerunek Jezusa lub Maryi. Może być także skromnie ozdobiony symbolem krzyża lub innymi elementami związanymi z Eucharystią. Medalik często wręczany jest dzieciom w ramach prezentu. Jego noszenie ma charakter symboliczny i służy przypomnieniu o przyjętym sakramencie. Jest to ponadto symbol wiary w Jezusa Chrystusa. Z czasem medalik komunijny może stać się nieodłącznym elementem ubioru wierzących osób.

Elementy ubioru do I Komunii Świętej

Elementy ubioru do I Komunii Świętej mogą różnić się w zależności od kraju, regionu, a nawet parafii. Jest jednak kilka wspólnych elementów, w które powinno być wyposażone każde dziecko przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej. Dziewczynki najczęściej ubierają się w białą długą sukienkę, która może być dodatkowo ozdobiona koronkami, haftami i koralikami. Najważniejsze jest jednak to, aby była ona skromna i elegancka. Jeśli chodzi o chłopców, zazwyczaj wkładają oni garnitur i białą koszulę. Ważnym elementem ubioru komunijnego są rękawiczki, które symbolizują skromność i niewinność. Całość można dodatkowo urozmaicić wiankiem lub biżuterią, ale warto pamiętać o tym, aby nie przesadzać. Komunia Święta to bardzo wydarzenie, które powinno mieć wymiar duchowy, a nie materialny. Co więcej, w wielu parafiach dzieci zakładają uniwersalne alby, które mają postać długiej, luźnej szaty.

Zaproszenie komunijne

Zaproszenia to kolejne dewocjonalia komunijne, o których warto pomyśleć podczas przygotowywania się do uroczystości. Zaproszenia komunijne wysyłane są do rodziny, przyjaciół i innych bliskich osób w celu zaproszenia ich na uroczystość Pierwszej Komunii Świętej dziecka. Najczęściej zawierają one wszystkie najważniejsze informacje, takie jak: data Komunii Świętej, miejsce uroczystości, nazwiska rodziców czy telefon kontaktowy. Można w nich również umieścić informacje o tym, gdzie będzie się odbywać dalsza część świętowania, o ile taka jest przewidziana.

Pamiątki Komunii Świętej

Oprócz klasycznych pamiątek dla dziecka, takich jak m.in. książeczka i różaniec komunijny czy medalik, istnieje wiele innych przedmiotów, które będą świetnym prezentem z okazji tego ważnego wydarzenia. Wśród najciekawszych propozycji znajduje się obrazek z wizerunkiem świętej osoby, ramka na zdjęcie zrobione podczas uroczystości, zestaw do modlitwy, krzyż, ikona Matki Boskiej, Biblia Święta, książka o chrześcijaństwie czy zaproszenie na pielgrzymkę.

Pomimo tego, że dewocjonalia komunijne są rzeczami materialnymi, ich symbolika może pomóc dzieciom trwać w wierze i jeszcze bardziej rozwijać je duchowo. Są to bardzo ważne elementy, w które warto wyposażyć swoją pociechę przed tą bardzo ważną uroczystością.

Pamiątki na Pierwszą Komunię:

Przeczytaj również:

Polub nasz profil na facebook’u,
mamy dla Ciebie niespodziankę w postaci rabatu!

Zapisz się na bezpłatny Newsletter,
aby otrzymać kod rabatowy 7%

zapisz się