| |

+48 882 059 691
pn.-pt.: 9:00-18:00

Blog

16
04-24
16
04-24

Jak napisać zaproszenie na komunię i komu wysłać?

Jak napisać zaproszenie na pierwszą komunię? Podpowiadamy

Okres przed pierwszą komunią świętą to czas intensywnych przygotowań. Oprócz organizacji uroczystości warto zastanowić się nad kwestią zaproszeń. Można zrobić je samodzielnie lub wybrać gotowe. Jakie informacje należy na nich zamieścić? Podpowiadamy, jak wybrać i napisać zaproszenia dla gości. 

Czytaj dalej, a dowiesz się:

Zaproszenie na komunię – dlaczego napisanie odpowiedniego zaproszenia jest istotne?

Organizacja ważnych wydarzeń wymaga dużo czasu i dobrego planowania. Nie inaczej jest w przypadku pierwszej komunii świętej. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by ułatwić sobie to zadanie. Oprócz przygotowań odbywających się w kościele rodzice lub opiekunowie dziecka muszą zadbać też o inne kwestie, m.in. stworzenie listy gości i powiadomienie bliskich o planowanej uroczystości.

Kartka z zaproszeniem przede wszystkim pełni funkcję praktyczną, gdyż jest informacją dla zaproszonych gości. Na jej podstawie mogą oni zaplanować ten dzień i przygotować się do niego odpowiednio. Wiąże się to m.in. ze zorganizowaniem transportu oraz przygotowaniem prezentów komunijnych. Często zaproszenie na komunię staje się potem miłą pamiątką. Dlatego warto zadbać o osobisty charakter treści oraz o stronę estetyczną. 

Liczy się zarówno sam bilecik, jak i starannie napisany tekst. Dlatego, wypisując zaproszenie, zadbaj o poprawność gramatyczną, odpowiednie rozplanowanie treści i staranne pismo. Możesz też sięgnąć po gotowe zaproszenia komunijne z miejscem do uzupełnienia najważniejszych informacji. Duży wybór wzorów, delikatna kolorystyka i wyjątkowa szata graficzna to ogromne zalety takiego rozwiązania. Piękne kartki z zaproszeniami są często dekorowane połyskującymi lub złoconymi elementami, co dodaje im uroku i podkreśla rangę tego podniosłego wydarzenia. 

Elementy idealnego zaproszenia na komunię

Niezbędnym etapem przygotowań do komunii jest wypisanie i dostarczenie zaproszeń każdej osobie znajdującej się na liście gości. Jak powinno wyglądać idealne zaproszenie? Może być wydrukowane na pojedynczej lub składanej kartce o dużej gramaturze. Do uroczystości pierwszej komunii świętej najlepiej pasuje kolor biały, błękitny, pastelowy róż, a także złoty i srebrny. Wyraziste i połyskujące motywy powinny być subtelnymi detalami, by nie zdominować kompozycji. Na kartce musi znajdować się kompletna treść. Zaproszenie warto zamknąć w białej kopercie. 

Do kogo wysłać zaproszenie?

Wiele osób zastanawia się nad tym, komu wysłać zaproszenie na komunię. Podjęcie tej decyzji jest szczególnie trudne wtedy, gdy rodzina mieszka daleko od siebie lub nie utrzymuje regularnych kontaktów. Dość istotne są też możliwości lokalowe, ponieważ osoby przyjeżdżające z daleka po przyjęciu chętnie korzystają z gościny i zostają na noc. Najważniejszymi gośćmi na uroczystości pierwszej komunii świętej są najbliżsi dziecka i rodziców, a więc dziadkowie, rodzeństwo rodziców oraz rodzice chrzestni dziecka. Można uznać, że jest to absolutne minimum, choć warto zauważyć, że wiele osób zaprasza też dalszą rodzinę, a nawet znajomych. W przypadku dorosłych w dobrym tonie jest zaproszenie ich wraz z dziećmi. Stwarza to okazję do wspólnego świętowania i zacieśniania rodzinnych więzów. Jest też bardzo miłe dla najmłodszych, którzy mogą nawiązywać bliższe relacje z dalszymi krewnymi.

Odrębnym zagadnieniem jest sposób powiadomienia gości. Zaproszenia do dalszych krewnych i znajomych można wysłać pocztą. Należy pamiętać o tym, by zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, czyli co najmniej na kilka tygodni przed datą planowanej uroczystości. Zaproszone osoby powinny otrzymać zaproszenie na tyle wcześnie, by móc przygotować się odpowiednio do tego wydarzenia i zaplanować swoją podróż. W dobrym tonie jest osobiste zaproszenie najbliższych – przede wszystkim dziadków dziecka i jego rodziców chrzestnych. Podczas wizyty rodzice wraz z dzieckiem przekazują zaproszenie na uroczystość. Warto wcześniej uprzedzić bliskich o planowanej wizycie, by dać im czas na przygotowanie się do spotkania i zarezerwowanie czasu.

Praktyczne wskazówki i przykłady

Dość ważną kwestią jest też to, jak napisać zaproszenie na komunię. Jego treść powinna być zwięzła i uwzględniać najważniejsze informacje – imię dziecka, oznaczenie adresata zaproszenia, a także lokalizację uroczystości. Tekst zazwyczaj ma określoną konstrukcję i składa się z 2-3 zdań. 

Przykładowe zaproszenie komunijne:

"Alicja wraz z Rodzicami z radością pragnie zaprosić Ciocię Grażynę i Wujka Stanisława na uroczystość przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej, która odbędzie się w dniu 10.04.2024 o godzinie 10:00 w Kościele pw. Świętego Mikołaja (adres). Po uroczystej Mszy Św. zapraszamy na poczęstunek do Restauracji pod Łabędziem (adres)."

Na zaproszeniu na pierwszą komunię świętą powinno znaleźć się imię dziecka, wskazanie adresata zaproszenia, a także data, godzina i miejsce uroczystości. Osobę, którą zapraszacie, można nazwać, używając stopnia pokrewieństwa oraz imienia („np. Ciocia Basia” albo „Babcia Krysia i Dziadek Stefan”) lub samego stopnia pokrewieństwa (np. „Ukochani Dziadkowie”). 

Podaj dokładny adres kościoła i adres miejsca, w którym będzie odbywał się poczęstunek, jeśli planujecie go przygotować. Dla osoby mieszkającej w innym mieście określenia takie jak „Kościół pw. Świętego Wojciecha” lub „Restauracja Parkowa” mogą nie być wystarczające. Dzięki napisaniu dokładnego adresu ułatwisz im szybkie znalezienie budynku. 

Ze względów organizacyjnych warto na zaproszeniu podać swój numer kontaktowy z prośbą o potwierdzenie obecności. Przy okazji dobrze jest określić termin, do którego będziesz czekać na takie potwierdzenia. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy urządzasz poczęstunek w restauracji, jednak informacja ta może się przydać także w sytuacji, kiedy przyjęcie będzie odbywać się w domu. W obu przypadkach wcześniejsze potwierdzenie liczby gości pomoże lepiej się przygotować i zredukować koszty. 

Zaproszenia komunijne to jeden z elementów dobrze przygotowanej uroczystości. Dzięki temu goście otrzymają najważniejsze informacje dotyczące daty i miejsca tego ważnego wydarzenia.

Pamiątki na Pierwszą Komunię:

Prezent komunijny dla dziewczynki Kolorowy obrazek srebrny Valenti 81122 nowość

Prezent komunijny dla dziewczynki
Kolorowy obrazek srebrny z grawerem

od 97 zł

5,8 x 7 cm97 zł
9 x 11 cm150 zł
12 x 14,5 cm226 zł
Prezent komunijny dla chłopca Kolorowy obrazek srebrny Valenti 81123 nowość

Prezent komunijny dla chłopca
Kolorowy obrazek srebrny z grawerem

od 97 zł

5,8 x 7 cm97 zł
9 x 11 cm150 zł
12 x 14,5 cm226 zł
Jezus przy Hostii Kolorowy obrazek srebrny Valenti 81124 nowość

Jezus przy Hostii
Kolorowy obrazek srebrny z grawerem

od 97 zł

5,8 x 7 cm97 zł
9 x 11 cm150 zł
12 x 14,5 cm226 zł

Przeczytaj również:

Polub nasz profil na facebook’u,
mamy dla Ciebie niespodziankę w postaci rabatu!

Zapisz się na bezpłatny Newsletter,
aby otrzymać kod rabatowy 7%

zapisz się