| |

+48 882 059 691
pn.-pt.: 9:00-18:00

Blog

16
11-23
16
11-23

Jakie religijne dekoracje użyć na stole wigilijnym?

Jakie religijne dekoracje użyć na stole wigilijnym

Wieczerza wigilijna to wyjątkowy czas spędzany w gronie najbliższych, dlatego wymaga odpowiedniej oprawy. Wiele osób chętnie dekoruje stół przedmiotami nawiązującymi do tradycji katolickiej. Szukasz pomysłów przed świąteczną wieczerzą? Oto garść inspiracji! Podpowiadamy, jakie dekoracje warto umieścić na stole wigilijnym w Twoim domu.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

Tradycyjne dekoracje na stół wigilijny – krzyż jako symbol wiary

Na stole przygotowanym do wieczerzy wigilijnej przygotowanej przez wierzących gospodarzy doskonale prezentuje się krzyż. Jest to jeden z najważniejszych symboli wiary katolickiej i chociaż nawiązuje bezpośrednio do męki i śmierci Jezusa Chrystusa, a nie do jego narodzin, można go postawić lub położyć na stole w dzień Wigilii.

Rozmiar krzyża warto dopasować do wielkości blatu, jednak należy unikać skrajności – bardzo dużych i zbyt małych formatów. Jako dekoracja stołu sprawdza się np. krzyż z pasyjką. Powinien być on wykonany z materiałów odpornych na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu przez długi czas zachowa estetyczny wygląd. Jeśli krzyż nie ma podstawki, należy go starannie oprzeć, by zapewnić mu odpowiednią stabilizację.

Symbolika Wigilii – kartki okolicznościowe ze sceną narodzenia Jezusa

Wigilia to początek Bożego Narodzenia. Ten czas obfituje w elementy wiary katolickiej. Znaleźć je można na wyjątkowych kartkach okolicznościowych, które nawiązują do narodzin Jezusa Chrystusa. Piękne pocztówki z życzeniami świątecznymi udekorowane są ilustracjami przedstawiającymi moment przyjścia Zbawiciela na świat. Święta Rodzina, stajenka, żłobek i gwiazda to elementy pojawiające się najczęściej na takich obrazkach. Dekoracja w formie pocztówki świątecznej zawierającej te symbole to prosty i skuteczny sposób na ozdobienie wigilijnego stołu.

Pismo Święte na stole wigilijnym – wspólne czytanie Słowa Bożego

W wielu chrześcijańskich domach żywy jest zwyczaj czytania wybranych fragmentów Pisma Świętego w czasie wigilijnej wieczerzy. To piękna tradycja, którą warto podtrzymywać dla przyszłych pokoleń. Biblia umieszczona na przygotowanym miejscu na stole lub w jego sąsiedztwie może stanowić nie tylko źródło Słowa Bożego, ale też być wyjątkową dekoracją religijną. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, by księga była wyeksponowana w bezpiecznym miejscu, z dala od pożywienia i płonących świec.

Jeśli w rodzinie są małe dzieci, świetnie sprawdzi się specjalna Biblia dla najmłodszych. Księga wzbogacona pięknymi ilustracjami zachęca do poznawania biblijnych historii. Religijne treści w takich książkach napisane są przystępnym, zrozumiałym dla dziecka językiem. Pismo Święte dla dzieci może być też wspaniałym prezentem bożonarodzeniowym. To przydatna pozycja dla rodziców i opiekunów, którym zależy na wychowaniu dzieci w wierze. Pomoże zaznajomić młodych chrześcijan z mądrością zawartą w Słowie Bożym.

Dekoracje wigilijne na stole – pozostałe elementy nakrycia

Oprócz wymienionych wyżej religijnych dekoracji na stole podczas Wigilii znajdują się też inne przedmioty. Blat najczęściej przykryty jest śnieżnobiałym obrusem. Kolor ten symbolizuje czystość Maryi. Prezentuje się bardzo elegancko i pasuje do tej podniosłej okazji.

Stół można dodatkowo udekorować gałązkami choinki, szyszkami i orzechami. Do nakrycia wigilijnego wspaniale pasują naturalne świece w kształcie walca. Ich delikatne, drgające światło symbolizuje nadejście Zbawiciela, życie wieczne i prawdę. Pomagają też stworzyć przytulny, domowy nastrój.

O świecach adwentowe jako symbol światłości Jezusa

Charakterystyczne cztery świece stawiane na stole symbolizują kolejne tygodnie adwentu. Duże i szerokie walce lub wysmukłe kształty świeczek doskonale komponują się ze świątecznymi stroikami tradycyjnymi i nowoczesnymi. Dominujące kolory to biel, złoto i czerwień. Światła przypominają o oczekiwaniu na dzień narodzenia Jezusa Chrystusa.

Zgodnie z tradycją, pierwszą świecę zapala się w pierwszą niedzielę adwentu. Oznacza ona nadzieję. Kolejna jest symbolem pokoju, trzecia – radości, a czwarta – miłości. Świece warto palić w określonej kolejności, co sprawia, że w wieczór wigilijny różnią się one poziomem wypalenia.

O religijnych dekoracje stołu – różańce i medaliki

Biżuteria religijna wyeksponowana na stole przypomina o potrzebie modlitwy. Jest znakiem silnej wiary domowników. Może też być wyjątkową ozdobą z uwagi na bogate wzornictwo i estetykę tego typu wyrobów.

Błyszczące metalowe ozdoby doskonale komponują się z klimatem Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego religijna biżuteria złota i srebrna jest wspaniałym elementem dekoracji stołu wigilijnego. Aby podkreślić jej piękno, połóż ją w sąsiedztwie świec. Warto pamiętać też o tym, by dopasować rodzaj materiału do zastawy i kolorystyki nakrycia. Zwróć uwagę na metal, z jakiego wykonane są sztućce, dekoracje talerzy i wzory na obrusie. Do srebrnej zastawy pasuje srebrny medalik z Matką Boską symbolizujący miłość.

Figurki przedstawiające Świętą Rodzinę i sianko pod obrusem

Tradycje wigilijne kultywowane przez wielu ludzi nawiązują też do okoliczności narodzin Zbawiciela. Na większym stole można postawić szopkę Bożonarodzeniową z figurkami przedstawiającymi nowonarodzonego Jezusa Chrystusa, Maryję i Józefa. Pod obrusem kładzie się sianko, które jest symbolem ubóstwa, w jakim Jezus Chrystus przyszedł na świat. Kilka źdźbeł wysuszonej trawy często trafia do płytkiego koszyczka, w którym znajduje się figurka Dzieciątka Jezus. W klasycznej odsłonie to prosta kilkucentymetrowa rzeźba wykonana z gipsu. W centralnym miejscu stołu na specjalnym talerzyku lub w koszyczku powinien leżeć wigilijny opłatek, którym będą się dzielić gospodarze i goście podczas składania życzeń świątecznych.

Kultywowanie tradycji związanych z obchodami Wigilii Bożego Narodzenia w domach katolików to wspaniały sposób na spędzenie tego wyjątkowego wieczoru. Pamiętaj o tym, by na stole wigilijnym nie zabrakło symboli wiary – może to być Pismo Święte, elegancki stojący krzyż lub wizerunek Świętej Rodziny. Pięknie udekorują stół na wieczerzę i sprawią, że Święta nabiorą wyjątkowego klimatu i mocnego wymiaru religijnego.

Popularne dewocjonalia:

Krzyż z pasyjką Pokryty srebrem MIDA  Argenti 003131

Krzyż z pasyjką
Pokryty srebrem

403 zł

14 x 25 cm403 zł
Ostatnia Wieczerza Srebrny obraz Valenti 81221

Ostatnia Wieczerza
Srebrny obraz

od 182 zł

15 x 9 cm182 zł
20 x 12 cm400 zł
26 x 15 cm612 zł
39 x 19 cm830 zł
... 3 więcej

Przeczytaj również:

Polub nasz profil na facebook’u,
mamy dla Ciebie niespodziankę w postaci rabatu!

Zapisz się na bezpłatny Newsletter,
aby otrzymać kod rabatowy 7%

zapisz się