11-23
11-23
Jakie religijne dekoracje użyć na stole wigilijnym?
Wieczerza wigilijna to wyjątkowy czas spędzany w gronie najbliższych, dlatego wymaga odpowiedniej oprawy. Wiele osób chętnie dekoruje stół przedmiotami nawiązującymi do tradycji katolickiej. Szukasz pomysłów przed świąteczną wieczerzą? Oto garść inspiracji! Podpowiadamy, jakie dekoracje warto umieścić na stole wigilijnym w Twoim domu.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Jakie są tradycyjne dekoracje na stół wigilijny?
- Jak nawiązać do symboliki wigilijnej?
- O tradycji wspólnego czytanie Słowa Bożego
- O symbolice elementów dekoracji stołu wigilijnego
- Świece adwentowe jako symbol światłości Jezusa
- Religijne dekoracje stołu – różańce i medaliki
- O zwyczajach dekoracji stołu wigilijnego
Tradycyjne dekoracje na stół wigilijny – krzyż jako symbol wiary
Na stole przygotowanym do wieczerzy wigilijnej przygotowanej przez wierzących gospodarzy doskonale prezentuje się krzyż. Jest to jeden z najważniejszych symboli wiary katolickiej i chociaż nawiązuje bezpośrednio do męki i śmierci Jezusa Chrystusa, a nie do jego narodzin, można go postawić lub położyć na stole w dzień Wigilii.
Rozmiar krzyża warto dopasować do wielkości blatu, jednak należy unikać skrajności – bardzo dużych i zbyt małych formatów. Jako dekoracja stołu sprawdza się np. krzyż z pasyjką. Powinien być on wykonany z materiałów odpornych na działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu przez długi czas zachowa estetyczny wygląd. Jeśli krzyż nie ma podstawki, należy go starannie oprzeć, by zapewnić mu odpowiednią stabilizację.
Symbolika Wigilii – kartki okolicznościowe ze sceną narodzenia Jezusa
Wigilia to początek Bożego Narodzenia. Ten czas obfituje w elementy wiary katolickiej. Znaleźć je można na wyjątkowych kartkach okolicznościowych, które nawiązują do narodzin Jezusa Chrystusa. Piękne pocztówki z życzeniami świątecznymi udekorowane są ilustracjami przedstawiającymi moment przyjścia Zbawiciela na świat. Święta Rodzina, stajenka, żłobek i gwiazda to elementy pojawiające się najczęściej na takich obrazkach. Dekoracja w formie pocztówki świątecznej zawierającej te symbole to prosty i skuteczny sposób na ozdobienie wigilijnego stołu.
Pismo Święte na stole wigilijnym – wspólne czytanie Słowa Bożego
W wielu chrześcijańskich domach żywy jest zwyczaj czytania wybranych fragmentów Pisma Świętego w czasie wigilijnej wieczerzy. To piękna tradycja, którą warto podtrzymywać dla przyszłych pokoleń. Biblia umieszczona na przygotowanym miejscu na stole lub w jego sąsiedztwie może stanowić nie tylko źródło Słowa Bożego, ale też być wyjątkową dekoracją religijną. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, by księga była wyeksponowana w bezpiecznym miejscu, z dala od pożywienia i płonących świec.
Jeśli w rodzinie są małe dzieci, świetnie sprawdzi się specjalna Biblia dla najmłodszych. Księga wzbogacona pięknymi ilustracjami zachęca do poznawania biblijnych historii. Religijne treści w takich książkach napisane są przystępnym, zrozumiałym dla dziecka językiem. Pismo Święte dla dzieci może być też wspaniałym prezentem bożonarodzeniowym. To przydatna pozycja dla rodziców i opiekunów, którym zależy na wychowaniu dzieci w wierze. Pomoże zaznajomić młodych chrześcijan z mądrością zawartą w Słowie Bożym.
Dekoracje wigilijne na stole – pozostałe elementy nakrycia
Oprócz wymienionych wyżej religijnych dekoracji na stole podczas Wigilii znajdują się też inne przedmioty. Blat najczęściej przykryty jest śnieżnobiałym obrusem. Kolor ten symbolizuje czystość Maryi. Prezentuje się bardzo elegancko i pasuje do tej podniosłej okazji.
Stół można dodatkowo udekorować gałązkami choinki, szyszkami i orzechami. Do nakrycia wigilijnego wspaniale pasują naturalne świece w kształcie walca. Ich delikatne, drgające światło symbolizuje nadejście Zbawiciela, życie wieczne i prawdę. Pomagają też stworzyć przytulny, domowy nastrój.
O świecach adwentowe jako symbol światłości Jezusa
Charakterystyczne cztery świece stawiane na stole symbolizują kolejne tygodnie adwentu. Duże i szerokie walce lub wysmukłe kształty świeczek doskonale komponują się ze świątecznymi stroikami tradycyjnymi i nowoczesnymi. Dominujące kolory to biel, złoto i czerwień. Światła przypominają o oczekiwaniu na dzień narodzenia Jezusa Chrystusa.
Zgodnie z tradycją, pierwszą świecę zapala się w pierwszą niedzielę adwentu. Oznacza ona nadzieję. Kolejna jest symbolem pokoju, trzecia – radości, a czwarta – miłości. Świece warto palić w określonej kolejności, co sprawia, że w wieczór wigilijny różnią się one poziomem wypalenia.
O religijnych dekoracje stołu – różańce i medaliki
Biżuteria religijna wyeksponowana na stole przypomina o potrzebie modlitwy. Jest znakiem silnej wiary domowników. Może też być wyjątkową ozdobą z uwagi na bogate wzornictwo i estetykę tego typu wyrobów.
Błyszczące metalowe ozdoby doskonale komponują się z klimatem Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego religijna biżuteria złota i srebrna jest wspaniałym elementem dekoracji stołu wigilijnego. Aby podkreślić jej piękno, połóż ją w sąsiedztwie świec. Warto pamiętać też o tym, by dopasować rodzaj materiału do zastawy i kolorystyki nakrycia. Zwróć uwagę na metal, z jakiego wykonane są sztućce, dekoracje talerzy i wzory na obrusie. Do srebrnej zastawy pasuje srebrny medalik z Matką Boską symbolizujący miłość.
Figurki przedstawiające Świętą Rodzinę i sianko pod obrusem
Tradycje wigilijne kultywowane przez wielu ludzi nawiązują też do okoliczności narodzin Zbawiciela. Na większym stole można postawić szopkę Bożonarodzeniową z figurkami przedstawiającymi nowonarodzonego Jezusa Chrystusa, Maryję i Józefa. Pod obrusem kładzie się sianko, które jest symbolem ubóstwa, w jakim Jezus Chrystus przyszedł na świat. Kilka źdźbeł wysuszonej trawy często trafia do płytkiego koszyczka, w którym znajduje się figurka Dzieciątka Jezus. W klasycznej odsłonie to prosta kilkucentymetrowa rzeźba wykonana z gipsu. W centralnym miejscu stołu na specjalnym talerzyku lub w koszyczku powinien leżeć wigilijny opłatek, którym będą się dzielić gospodarze i goście podczas składania życzeń świątecznych.
Kultywowanie tradycji związanych z obchodami Wigilii Bożego Narodzenia w domach katolików to wspaniały sposób na spędzenie tego wyjątkowego wieczoru. Pamiętaj o tym, by na stole wigilijnym nie zabrakło symboli wiary – może to być Pismo Święte, elegancki stojący krzyż lub wizerunek Świętej Rodziny. Pięknie udekorują stół na wieczerzę i sprawią, że Święta nabiorą wyjątkowego klimatu i mocnego wymiaru religijnego.
Popularne dewocjonalia:
Ostatnia Wieczerza
Srebrny obraz
od 182 zł