| |

+48 882 059 691
pn.-pt.: 9:00-18:00

Blog

07
03-23
07
03-23

Przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej krok po kroku

Przygotowania do Pierwszej Komunii krok po kroku

Pierwsza Komunia Święta to jeden z najważniejszych sakramentów w Kościele katolickim, dlatego do jego przyjęcia dzieci przygotowują się z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Uczęszczają w tym czasie na zajęcia katechetyczne, podczas których przyswajają prawdy wiary i uczą się słów modlitwy. Ich rodzice spotykają się, aby omówić kwestie organizacyjne, w tym związane z dekoracją ołtarza, zakupem odpowiednich strojów oraz wynajęciem kamerzysty i fotografa. W niniejszym artykule zostaną przedstawione przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej krok po kroku. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze sali na przyjęcie okolicznościowe i zakupie pamiątek?

Czytaj dalej, a dowiesz się o:

Wybór i rezerwacja sali na przyjęcie komunijne

Przygotowania do komunii zazwyczaj rozpoczynają się od wyboru sali, która pomieści wszystkich zaproszonych gości i zapewni piękną scenerię do zdjęć. Dziś tego rodzaju uroczystości rodzinne rzadko organizuje się w domu ze względu na ograniczony metraż i liczbę nakryć. Na szczęście istnieją lokale, które specjalizują się w przyjęciach komunijnych. Przy rezerwacji sali warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, to odległość między restauracją a kościołem, w którym odbędzie się uroczystość, nie powinna być zbyt duża. Długi i skomplikowany dojazd stanowi spore utrudnienie dla gości. Rodzi też problem dla osób, które nie posiadają samochodu. Decydując się na przyjęcie komunijne pod miastem, należy zapewnić transport niezmotoryzowanym gościom.

Wystrój sali odgrywa ważną rolę, ponieważ wykonuje się na niej wiele zdjęć pamiątkowych. Dobrze, aby lokal posiadał własny ogród, który zachwyca estetyką i nie wychodzi wprost na budowę czy ruchliwą ulicę. Pozwala on na zrealizowanie stylizowanej sesji fotograficznej. Naturalne światło często okazuje się dużo łaskawsze niż sztuczne, gdyż umożliwia uzyskanie lepszych zdjęć.

Zazwyczaj lokale, które zapewniają wynajem sali na przyjęcie komunijne, zajmują się także serwowaniem posiłków dla gości. W czasach, gdy wiele osób zmaga się z nietolerancją pokarmową lub alergią, należy szczegółowo zapoznać się z menu. Ważne, aby restauracja oferowała różnorodne dania, w tym posiłki wolne od glutenu i laktozy.

Dzieci nie lubią wielogodzinnego biesiadowania przy stole. Zazwyczaj dość szybko się nudzą i poszukują rozrywki. Z tego względu warto zadbać o zapewnienie im atrakcji. Uroczystość rodzinna trwa do późnych godzin popołudniowych, dlatego niektóre lokale wydzieliły bawialnię, stworzyły własny plac zabaw i zatrudniają animatorów. Dzieci spędzają czas w atrakcyjny sposób i wynoszą z przyjęcia miłe wspomnienia.

Zaproszenia dla gości na uroczystość I Komunii Świętej

Po ustaleniu listy gości i wynajęciu sali na przyjęcie, nadchodzi pora na zaproszenie krewnych. Nie należy zbyt długo zwlekać, ponieważ członkowie rodziny także potrzebują czasu na przygotowania do komunii świętej. Wielu gości poszukuje kreacji na tę wyjątkową uroczystość, chce rozejrzeć się za odpowiednim prezentem i zarezerwować wizytę u fryzjera. Zaproszenia na komunię można zamówić online, dziś firmy oferują ich personalizację. Niektóre wręcza się wraz z pięknie udekorowanym ciastkiem, które nawiązuje do uroczystości.

Zaproszenia na komunię najlepiej wręczyć osobiście, odwiedzając wszystkich krewnych. Niestety, nie zawsze istnieje taka możliwość, bo niektórzy członkowie rodziny mieszkają na drugim końcu Polski lub za granicą. W takiej sytuacji zaleca się wysyłkę pocztą, list polecony podlega ewidencjonowaniu, dlatego pozwala upewnić się, że zaproszenie trafiło do adresata.

Zakup stroju, alby i dewocjonaliów komunijnych

Odświętny strój komunijny dla dziecka zazwyczaj wybiera się z dużym wyprzedzeniem. Przygotowania do przyjęcia sakramentu rozpoczynają się na wiele miesięcy przed uroczystością. Rodzice spotykają się wówczas po to, aby omówić zakup alby. Od pewnego czasu w wielu kościołach obowiązuje unifikacja ubioru. Wszystkie dzieci przyjmują komunię w takich samych albach. Ewentualnie rodzice umawiają się na zbiorcze zamówienie określonego modelu sukienki dla dziewcząt oraz garnituru dla chłopców. Ujednolicony strój ma wprowadzić równość i zapobiec manifestacji statusu finansowego.

Ubrania komunijne dopełniają dodatki, w przypadku dziewczynek są to rajstopy, wianki i torebki. Ponadto wszystkie dzieci przystępujące do komunii potrzebują okapnika do świecy, różańca i książeczki modlitewnej, która zostanie poświęcona w białym tygodniu.

Dewocjonalia komunijne to również pamiątki, które wręczają zaproszeni goście po to, aby dziecko w przyszłości mogło powrócić myślami do tej uroczystości. W naszym sklepie internetowym znajdziesz:

Poszczególne tabliczki komunijne różnią się treścią. Można zlecić umieszczenie dedykacji w ich tylnej części. Warto zawrzeć na niej imię dziecka oraz datę przystąpienia do sakramentu. Srebrne tabliczki komunijne zazwyczaj wręczają rodzice chrzestni, pozostali krewni na podarunek wybierają ozdobne albumy oraz ramki na zdjęcia. Wszystkie dewocjonalia komunijne zostały starannie wykonane, dlatego nie tylko prezentują się estetycznie, ale też przetrwają długie lata, spełniając tym samym swoją funkcję.

Fotograf/kamerzysta na I Komunię Świętą

Aby przygotowania do pierwszej komunii nie przysparzały niepotrzebnego stresu, warto rozpocząć je z wyprzedzeniem. Najlepsi fotografowie i kamerzyści zazwyczaj szybko zapełniają swoje terminarze. Zapoznając się z portfolio poszczególnych artystów, łatwiej wybrać odpowiednią osobę. Każdy posiada inne wyczucie estetyki, dlatego należy zadbać o to, aby wizja fotografa pokrywała się z oczekiwaniami klienta.

Zaleca się sporządzenie szczegółowej umowy z fotografem i/lub kamerzystą. Trzeba w niej dokładnie sprecyzować zakres wykonywanych prac, w tym ewentualne sesje stylizowane w parku lub w ogrodzie. Dokument stanowi zabezpieczenie dla obu stron i pozwala uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Ponadto warto upewnić się, czy fotograf i/lub kamerzysta posiada zgodę kurii na wykonywanie zdjęć w kościele. Przedstawiciele wyżej wspomnianych zawodów są zobligowani do odbycia kursu, podczas którego uczą się, jak wykonywać swoją pracę w miejscu kultu religijnego.

Dekoracje do kościoła i na salę

Odpowiednia dekoracja kościoła i sali komunijnej podkreśla podniosły charakter tego wyjątkowego dnia. Wystrój ołtarza i ławek wybierają rodzice po wspólnej konsultacji. Dawniej sami zamawiali kwiaty i ozdabiali nimi kościół. Obecnie tę usługę zleca się profesjonalnym firmom dekoratorskim, a rodzice składają się na ich wynagrodzenie.

Ozdabianie sali, na której odbędzie się przyjęcie komunijne, czasem nie jest potrzebne, ponieważ firma specjalizuje się w tego rodzaju uroczystościach i sama dba o ich odpowiednią oprawę. Jeśli rodzicom zależy na personalizacji i własnych dekoracjach, to powinni tę kwestię skonsultować z menedżerem restauracji.

Fryzjer na uroczystość Pierwszej Komunii Świętej

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowy dzień w życiu dziecka, dlatego wiele dziewczynek pragnie mieć piękną fryzurę. Specjaliści coraz częściej oferują dojazd do domu klienta w celu wykonania usługi. Wizytę fryzjera trzeba zarezerwować z wyprzedzeniem, ponieważ w sezonie komunijnym styliści upięć otrzymują dużą liczbę zleceń. Niektóre dziewczynki marzą o lokach, inne o fantazyjnych kokach czy warkoczach. Powierzenie tego zadania fryzjerowi to dobry pomysł, aby sprawić przyjemność dziecku i nieco złagodzić stres, który towarzyszy mu przed tą ważną uroczystością.

Z kolei na przycięcie i odświeżenie fryzury chłopca można udać się do fryzjera na kilka dni przed planowaną uroczystością. Najlepiej skorzystać z usług sprawdzonego barbera, aby uniknąć rozczarowania.

Pamiątki na Pierwszą Komunię:

Prezent komunijny dla dziewczynki Kolorowy obrazek srebrny Valenti 81122 nowość

Prezent komunijny dla dziewczynki
Kolorowy obrazek srebrny z grawerem

od 97 zł

5,8 x 7 cm97 zł
9 x 11 cm150 zł
12 x 14,5 cm226 zł
Prezent komunijny dla chłopca Kolorowy obrazek srebrny Valenti 81123 nowość

Prezent komunijny dla chłopca
Kolorowy obrazek srebrny z grawerem

od 97 zł

5,8 x 7 cm97 zł
9 x 11 cm150 zł
12 x 14,5 cm226 zł
Jezus przy Hostii Kolorowy obrazek srebrny Valenti 81124 nowość

Jezus przy Hostii
Kolorowy obrazek srebrny z grawerem

od 97 zł

5,8 x 7 cm97 zł
9 x 11 cm150 zł
12 x 14,5 cm226 zł

Przeczytaj również:

Polub nasz profil na facebook’u,
mamy dla Ciebie niespodziankę w postaci rabatu!

Zapisz się na bezpłatny Newsletter,
aby otrzymać kod rabatowy 7%

zapisz się

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Konieczne do prawidłowego działania strony. Przechowują m.in. takie informacje jak dane z formularzy zamówienia, zawartość koszyka.
  • Stosowane są w celu śledzenia działań użytkowników na stronach internetowych, w celu dostosowania wyświetlanych reklam.
  • Cookie zawierające dane statystyczne gromadzą anonimowe informacje pomagające przeanalizować zachowanie użytkowników na stronie.