05-24
05-24
Kalendarz świąt kościelnych i sakramentów
Kalendarz świąt i sakramentów obfituje w ważne dla katolików daty. Wiele z nich dość łatwo zapamiętać, jednak znaczna część świąt to tzw. święta ruchome. Do tego dochodzą dni przyjęcia sakramentów. Sprawdź, jakie święta obchodzimy co roku i kiedy one wypadają!
Czytaj dalej, a poznasz:
Najważniejsze święta kościelne w kalendarzu
Święta obchodzone co roku tego samego dnia celebrowane są w kościele katolickim niezmiennie od lat. Mogą wypadać w różne dni tygodnia. Podobnie jak rocznice, są one obchodzone na pamiątkę ważnego wydarzenia. Są to w większości tzw. święta nakazane, czyli takie, w które uczestnictwo we mszy świętej i powstrzymanie się od pracy to obowiązkowe elementy celebracji.
Do najważniejszych świąt należą m.in.:
- Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia),
- Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia),
- Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
- Wszystkich Świętych (1 listopada),
- Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia).
Boże Narodzenie jest świętem katolickim obchodzonym co roku 25 i 26 grudnia. Poprzedza je Wigilia Bożego Narodzenia przypadająca 24 grudnia.
Święta ruchome w Kościele katolickim
Daty podstawowych uroczystości łatwo jest zapamiętać, ponieważ co roku odbywają się tego samego dnia. Upamiętniają ważne wydarzenia religijne. W odróżnieniu od nich, święta ruchome to uroczystości, które nie mają określonej daty w kalendarzu. Występują w określonym czasie, a ich datę w danym roku ustala się przez policzenie konkretnej liczby dni do terminu innego święta lub wydarzenia o innym charakterze (może to być np. zjawisko naturalne takie jak pierwsza pełnia księżyca w czasie astronomicznej wiosny).
Są to m.in. dni świąteczne powiązane z obchodami Wielkanocy:
- Środa Popielcowa, która wypada na samym początku Wielkiego Postu, czyli 40 dni przed Wielkanocą;
- Niedziela Palmowa przypadająca siedem dni przed Wielkanocą, między 15 marca a 18 kwietnia;
- Wielki Tydzień (w tym Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota) poprzedzający Wielkanoc;
- Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny – niedziela i poniedziałek po pierwszej wiosennej pełni księżyca.
Do tych dat warto dołączyć Uroczystość Miłosierdzia Bożego przypadającą tydzień po Wielkanocy i Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 40 dni po Wielkanocy, Zesłanie Ducha Świętego 49 dni po Wielkanocy, a także Święto Bożego Ciała celebrowane 60 dni po Wielkanocy.
Co ciekawe, nie tylko święta związane z męką i zmartwychwstaniem Chrystusa są świętami ruchomymi. Przykładem jest Święto Chrztu Pańskiego celebrowane w pierwszą niedzielę przypadającą po 6 stycznia i Święto Świętej Rodziny obchodzone w niedzielę po 25 grudnia.
Kiedy wypadają najważniejsze sakramenty?
Sakramenty to religijne uroczystości występujące w najważniejszych momentach życia każdego chrześcijanina. Wymagają odpowiedniego przygotowania prowadzonego pod okiem przewodnika duchowego, np. nauczyciela religii, katechetki lub księdza. Do sakramentów należy zaliczyć:
- chrzest święty,
- sakrament pokuty,
- pierwszą komunię świętą,
- sakrament bierzmowania,
- sakrament małżeństwa,
- namaszczenie chorych,
- sakrament przyjęcia święceń kapłańskich,
- pogrzeb.
Dokładne daty celebracji niektórych z tych dni są ustalane indywidualnie z uwagi na osobisty charakter tak doniosłych wydarzeń. Jednak także tu występują pewne prawidłowości.
Chrzest święty – pierwszy sakrament chrześcijanina
Zwykle chrzest następuje wkrótce po urodzeniu się dziecka. Najczęściej ma to miejsce w drugim półroczu życia, gdy maluch jest spokojny, a jego zdrowie pozwala na udział w celebracji.
Sakrament pokuty i pojednania oraz Eucharystia
Z kolei sakrament pokuty i przyjęcie pierwszej komunii świętej dotyczy dzieci pod koniec 3. klasy szkoły podstawowej, a więc w wieku około 10 lat. Uroczystości te mają miejsce w miesiącach wiosennych, od końca kwietnia do czerwca, najczęściej w maju uważanym za miesiąc maryjny.
Bierzmowanie – wyjątkowe wydarzenie celebrowane przez biskupa
Bierzmowanie jest kolejnym ważnym sakramentem w życiu chrześcijanina. W Kościele Rzymskokatolickim przystępują do niego dzieci w wieku od 14 do 18 lat. Obecnie bierzmowanie przypada na okres przed zakończeniem 8. klasy szkoły podstawowej. W ten sposób symbolicznie dziecko staje się dojrzałym członkiem wspólnoty, a jego wiara umacnia się.
Ślub lub przyjęcie święceń kapłańskich – wybór drogi życiowej dorosłego katolika
Następne sakramenty, czyli sakrament małżeństwa lub przyjęcia święceń kapłańskich odbywają się mniej więcej z taką samą częstotliwością przez cały rok kalendarzowy. W przypadku ślubów można zaobserwować większe zainteresowanie narzeczonych terminami od maja do września podczas tzw. sezonu ślubnego. Jest to związane ze sprzyjającą wiosenną pogodą, która ułatwia organizację ślubu (zwłaszcza ślubu w plenerze) i wesela.
Namaszczenie chorych i pogrzeb katolicki
Sakrament namaszczenia chorych stosuje się w określonych sytuacjach zagrażających życiu katolika. Prowadzi do uzdrowienia duszy dzięki łasce Ducha Świętego. Z kolei pogrzeb jest tzw. ostatnią posługą, gdy zmarły zostaje złożony do grobu.
Czy sakramenty zawsze przyjmowane są w takim samym okresie życia?
Data przyjęcia sakramentu i okres życia, w jakim decydujemy się na taki krok nie są tak ważne, jak ich kolejność. Nie można np. wziąć ślubu kościelnego bez przyjęcia chrztu i komunii oraz bierzmowania. Moment przyjęcia tych sakramentów po raz pierwszy niekoniecznie musi być taki, jak przedstawiono powyżej. Przykładem może być chrzest święty, który zazwyczaj następuje w pierwszym roku życia dziecka. Jednak nierzadko zdarza się, że do tego sakramentu przystępują starsze dzieci, a także dorośli, którzy pragną stać się częścią wspólnoty Kościoła Katolickiego. Kolejne sakramenty, czyli pokuta, Eucharystia i bierzmowanie mogą być wtedy przyjmowane po raz pierwszy później, niż to następuje standardowo
Zapamiętaj najważniejsze daty i zależności między świętami i sakramentami w Kościele Rzymskokatolickim. Dzięki temu łatwiej Ci będzie śledzić kalendarz i planować aktywności z uwzględnieniem najważniejszych uroczystości o charakterze religijnym.