| |

+48 882 059 691
pn.-pt.: 9:00-18:00

Blog

31
05-24
31
05-24

Kalendarz świąt kościelnych i sakramentów

Kalendarz świąt kościelnych i sakramentów

Kalendarz świąt i sakramentów obfituje w ważne dla katolików daty. Wiele z nich dość łatwo zapamiętać, jednak znaczna część świąt to tzw. święta ruchome. Do tego dochodzą dni przyjęcia sakramentów. Sprawdź, jakie święta obchodzimy co roku i kiedy one wypadają!

Czytaj dalej, a poznasz:

Najważniejsze święta kościelne w kalendarzu

Święta obchodzone co roku tego samego dnia celebrowane są w kościele katolickim niezmiennie od lat. Mogą wypadać w różne dni tygodnia. Podobnie jak rocznice, są one obchodzone na pamiątkę ważnego wydarzenia. Są to w większości tzw. święta nakazane, czyli takie, w które uczestnictwo we mszy świętej i powstrzymanie się od pracy to obowiązkowe elementy celebracji. 

Do najważniejszych świąt należą m.in.:

 • Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia),
 • Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia),
 • Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
 • Wszystkich Świętych (1 listopada),
 • Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia).

Boże Narodzenie jest świętem katolickim obchodzonym co roku 25 i 26 grudnia. Poprzedza je Wigilia Bożego Narodzenia przypadająca 24 grudnia.

Święta ruchome w Kościele katolickim

Daty podstawowych uroczystości łatwo jest zapamiętać, ponieważ co roku odbywają się tego samego dnia. Upamiętniają ważne wydarzenia religijne. W odróżnieniu od nich, święta ruchome to uroczystości, które nie mają określonej daty w kalendarzu. Występują w określonym czasie, a ich datę w danym roku ustala się przez policzenie konkretnej liczby dni do terminu innego święta lub wydarzenia o innym charakterze (może to być np. zjawisko naturalne takie jak pierwsza pełnia księżyca w czasie astronomicznej wiosny). 

Są to m.in. dni świąteczne powiązane z obchodami Wielkanocy:

 • Środa Popielcowa, która wypada na samym początku Wielkiego Postu, czyli 40 dni przed Wielkanocą;
 • Niedziela Palmowa przypadająca siedem dni przed Wielkanocą, między 15 marca a 18 kwietnia;
 • Wielki Tydzień (w tym Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota) poprzedzający Wielkanoc;
 • Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny – niedziela i poniedziałek po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

Do tych dat warto dołączyć Uroczystość Miłosierdzia Bożego przypadającą tydzień po Wielkanocy i Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 40 dni po Wielkanocy, Zesłanie Ducha Świętego 49 dni po Wielkanocy, a także Święto Bożego Ciała celebrowane 60 dni po Wielkanocy.

Co ciekawe, nie tylko święta związane z męką i zmartwychwstaniem Chrystusa są świętami ruchomymi. Przykładem jest Święto Chrztu Pańskiego celebrowane w pierwszą niedzielę przypadającą po 6 stycznia i Święto Świętej Rodziny obchodzone w niedzielę po 25 grudnia.

Kiedy wypadają najważniejsze sakramenty?

Sakramenty to religijne uroczystości występujące w najważniejszych momentach życia każdego chrześcijanina. Wymagają odpowiedniego przygotowania prowadzonego pod okiem przewodnika duchowego, np. nauczyciela religii, katechetki lub księdza. Do sakramentów należy zaliczyć: 

 1. chrzest święty,
 2. sakrament pokuty,
 3. pierwszą komunię świętą,
 4. sakrament bierzmowania,
 5. sakrament małżeństwa,
 6. namaszczenie chorych,
 7. sakrament przyjęcia święceń kapłańskich,
 8. pogrzeb.

Dokładne daty celebracji niektórych z tych dni są ustalane indywidualnie z uwagi na osobisty charakter tak doniosłych wydarzeń. Jednak także tu występują pewne prawidłowości. 

Chrzest święty – pierwszy sakrament chrześcijanina

Zwykle chrzest następuje wkrótce po urodzeniu się dziecka. Najczęściej ma to miejsce w drugim półroczu życia, gdy maluch jest spokojny, a jego zdrowie pozwala na udział w celebracji. 

Sakrament pokuty i pojednania oraz Eucharystia

Z kolei sakrament pokuty i przyjęcie pierwszej komunii świętej dotyczy dzieci pod koniec 3. klasy szkoły podstawowej, a więc w wieku około 10 lat. Uroczystości te mają miejsce w miesiącach wiosennych, od końca kwietnia do czerwca, najczęściej w maju uważanym za miesiąc maryjny.

Bierzmowanie – wyjątkowe wydarzenie celebrowane przez biskupa

Bierzmowanie jest kolejnym ważnym sakramentem w życiu chrześcijanina. W Kościele Rzymskokatolickim przystępują do niego dzieci w wieku od 14 do 18 lat. Obecnie bierzmowanie przypada na okres przed zakończeniem 8. klasy szkoły podstawowej. W ten sposób symbolicznie dziecko staje się dojrzałym członkiem wspólnoty, a jego wiara umacnia się. 

Ślub lub przyjęcie święceń kapłańskich – wybór drogi życiowej dorosłego katolika

Następne sakramenty, czyli sakrament małżeństwa lub przyjęcia święceń kapłańskich odbywają się mniej więcej z taką samą częstotliwością przez cały rok kalendarzowy. W przypadku ślubów można zaobserwować większe zainteresowanie narzeczonych terminami od maja do września podczas tzw. sezonu ślubnego. Jest to związane ze sprzyjającą wiosenną pogodą, która ułatwia organizację ślubu (zwłaszcza ślubu w plenerze) i wesela. 

Namaszczenie chorych i pogrzeb katolicki

Sakrament namaszczenia chorych stosuje się w określonych sytuacjach zagrażających życiu katolika. Prowadzi do uzdrowienia duszy dzięki łasce Ducha Świętego. Z kolei pogrzeb jest tzw. ostatnią posługą, gdy zmarły zostaje złożony do grobu.

Czy sakramenty zawsze przyjmowane są w takim samym okresie życia?

Data przyjęcia sakramentu i okres życia, w jakim decydujemy się na taki krok nie są tak ważne, jak ich kolejność. Nie można np. wziąć ślubu kościelnego bez przyjęcia chrztu i komunii oraz bierzmowania. Moment przyjęcia tych sakramentów po raz pierwszy niekoniecznie musi być taki, jak przedstawiono powyżej. Przykładem może być chrzest święty, który zazwyczaj następuje w pierwszym roku życia dziecka. Jednak nierzadko zdarza się, że do tego sakramentu przystępują starsze dzieci, a także dorośli, którzy pragną stać się częścią wspólnoty Kościoła Katolickiego. Kolejne sakramenty, czyli pokuta, Eucharystia i bierzmowanie mogą być wtedy przyjmowane po raz pierwszy później, niż to następuje standardowo

Zapamiętaj najważniejsze daty i zależności między świętami i sakramentami w Kościele Rzymskokatolickim. Dzięki temu łatwiej Ci będzie śledzić kalendarz i planować aktywności z uwzględnieniem najważniejszych uroczystości o charakterze religijnym.

Przeczytaj również:

Polub nasz profil na facebook’u,
mamy dla Ciebie niespodziankę w postaci rabatu!

Zapisz się na bezpłatny Newsletter,
aby otrzymać kod rabatowy 7%

zapisz się

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

 • Konieczne do prawidłowego działania strony. Przechowują m.in. takie informacje jak dane z formularzy zamówienia, zawartość koszyka.
 • Stosowane są w celu śledzenia działań użytkowników na stronach internetowych, w celu dostosowania wyświetlanych reklam.
 • Cookie zawierające dane statystyczne gromadzą anonimowe informacje pomagające przeanalizować zachowanie użytkowników na stronie.