| |

+48 882 059 691
pn.-pt.: 9:00-18:00

Blog

14
09-22
14
09-22

Rola matki chrzestnej – zwyczaje, obowiązki, prezent

Rola Matki Chrzestnej

Rola matki chrzestnej nie kończy się wraz z wyjściem z kościoła po obrzędach Chrztu Świętego. Właściwie można powiedzieć, że w tym momencie dopiero rozpoczyna się wspólna droga jej oraz dziecka, które przed chwilą trzymała na rękach w trakcie tego doniosłego wydarzenia. Czy wiesz, jakie wymagania musi spełniać kobieta, która chce podjąć się pełnienia tak ważnej funkcji w życiu małego chrześcijanina? W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje, które powinny rozwiać wszelkie wątpliwości!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

Kto może zostać mamą chrzestną – wymagania

Chrzest jest pierwszym sakramentem, po którego przyjęciu zostaje się przyjętym do grona wyznawców Chrześcijaństwa. Korzenie tego obrzędu sięgają czasów Nowego Testamentu i pierwszych wyznawców Jezusa. Z racji tego, że w początkowym okresie nie wszyscy patrzyli przychylnie na wyznawców nowej religii, aby móc dołączyć do grona „wtajemniczonych” i zacząć pobierać nauki, potrzebna była rekomendacja kogoś, kto już należał do wspólnoty. Bardzo często osoba ta wspierała potem przygotowującego się do sakramentu człowieka, a także asystowała już przy samym obrządku.

To właśnie w tamtym czasie rozwinęła się rola matki chrzestnej, z ówczesnych zwyczajów wywodzą się też wymagania, odnoszące się do tego, kto może nią zostać. Powinna to być osoba wierząca i praktykująca, która ma przyjęte wszystkie trzy sakramenty wtajemniczenia, czyli Chrzest, Eucharystię i Bierzmowanie. Ponadto dobrze by było, gdyby nie była młodsza niż 16 lat, chociaż w wyjątkowych sytuacjach biskup miejsca może pozwolić na powierzenie tej roli osobie przed granicą tego wieku.

Kolejnym ważnym wymaganiem dotyczącym kandydatki na matkę chrzestną, jest posiadanie pełnej zdolności do udziału w sakramentach – osoba taka nie może być rozwiedziona, ani nie mogą na niej ciążyć żadne kary kościelne.

Z czysto społecznego punktu widzenia: wybierając kobietę, której zadaniem będzie wspieranie Cię w wychowywaniu potomstwa w wierze, ważne jest, by była ona bliska Twojemu sercu, by lubiła Twoje dziecko i pamiętała o pielęgnowaniu z nim więzi emocjonalnej.

Formalności dla matki chrzestnej związane z sakramentem Chrztu Świętego

Jakich formalności musi dopełnić osoba, która zamierza zostać matką chrzestną? Nie udzielimy Ci dokładnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ to w dużej mierze zależy od proboszcza parafii organizującej uroczystość. Warto poprosić rodziców o sprawdzenie wszystkich szczegółów lub samodzielnie sprawdzić tamtejszą stronę internetową.

Czego może wymagać proboszcz? Na przykład zaświadczenia z parafii, do której uczęszczasz. Muszą być na nim informacje, potwierdzające, że jesteś praktykującym katolikiem. Zdarza się, że wymagane jest osobiste pisemne oświadczenie o wyznawaniu wiary katolickiej.

Obowiązkowym wymogiem jest świadectwo chrztu – należy je dostarczyć do kancelarii parafialnej jeszcze przed uroczystością. W dniu obrzędów chrzestni powinni też przedstawić karteczkę, poświadczającą przystąpienie do sakramentu spowiedzi świętej. Warto również pamiętać o zabraniu do kościoła dowodu osobistego. Być może w trakcie dokonywania wpisu do księgi parafialnej, kapłan będzie chciał potwierdzić dane osobowe.

Obowiązki matki chrzestnej

Wbrew pozorom, do obowiązków matki chrzestnej nie należy kupowanie drogich prezentów, chociaż te niewątpliwie mogą być widzialnym znakiem ciepłych uczuć, którymi jest darzony podopieczny. Głównym zadaniem – podobnie jak w przypadku ojca chrzestnego – jest wychowanie dziecka w wierze chrześcijańskiej. Co to oznacza? Branie czynnego udziału w życiu religijnym malucha, także wtedy, kiedy już nieco podrośnie. To, w jaki sposób najlepiej to uczynić, powinno się omówić z rodzicami. Wsparcie w tej dziedzinie można okazywać na wiele różnych sposobów – od wspólnego uczestnictwa w wydarzeniach religijnych, aż po ważne rozmowy.

Z perspektywy praktycznego udziału w obrzędach chrztu: tradycyjnie zgodnie ze zwyczajem, matka chrzestna przygotowuje białą szatkę, którą nakłada maluchowi tuż po polaniu jego głowy wodą, a także – o ile to możliwe – trzyma je w trakcie ceremonii.

Co kupuje chrzestna na chrzest?

W teologii Chrztu Świętego biały kolor oznacza czystość, która staje się domeną człowieka, obmytego z grzechu pierworodnego. Zgodnie z tą symboliką, na koniec obrzędu maluch jest ubierany w białą szatę, stającą się widocznym znakiem jego oczyszczenia. Czasem rodzice decydują się, aby ich dziecko w tym wyjątkowym dniu przez cały czas było ubrane na biało. Wtedy tylko symbolicznie przykrywa się je skrawkiem ozdobnego materiału w omawianym kolorze.

Jeżeli zastanawiasz się: co kupuje chrzestna na chrzest – spośród tradycyjnych przedmiotów, biorących udział w rytuale, jest to właśnie biała szatka. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, warto porozumieć się w tej sprawie z rodzicami i ustalić, w co maluszek będzie ubrany, aby uniknąć zbędnych nieporozumień.

Propozycje prezentów od matki chrzestnej na chrzest

Prezent od matki chrzestnej na chrzest zazwyczaj ogranicza się do kilku przedmiotów. Część z nich stanowi wymiar symboliczny i pamiątkowy, część stanowi zabawki lub inne rzeczy, mające sprawić radość dziecku. Z racji tego, że druga kategoria jest kwestią mocno indywidualną i nie ma dla niej żadnych utartych norm (może poza tymi, które dotyczą adekwatności do wieku) w tym artykule skupimy się na prezentach symbolicznych i pamiątkowych.

  • biała szatka – jej wyjątkowa symbolika została omówiona w poprzednim akapicie.
  • pamiątka chrztu świętego – może być w formie kartki z życzeniami lub wytłaczanego świętego obrazka z prawdziwego srebra. Popularne motywy odwołują się do symboliki chrztu: świeca, gołębica, chrzcielnica etc. Równie często spotykane są wizerunki Matki Boskiej z Dzieciątkiem lub Anioła Stróża. Dla praktykujących katolików te przedstawienia podkreślają w sposób symboliczny fakt, iż ich dziecko zostało w pewien sposób ofiarowane pod opiekę świętych i aniołów.
  • złota biżuteria – szczególnie popularny podarunek w przypadku dziewczynek, ale nic nie stoi na przeszkodzie by złoty medalik z wizerunkiem Maryi lub Jezusa podarować chłopcu. Dzieci zazwyczaj zaczynają je nosić w okolicy uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Poświęcony przedmiot, ofiarowany przez matkę chrzestną w pierwszym dniu obecności we wspólnocie wierzących, posiada piękny wymiar duchowy. Podobnie jak w przypadku świętych obrazków – świadczy o naszej trosce o opiekę patronów, nad noszącą go osobą.

Rola matki chrzestnej – podsumowanie

Rola matki chrzestnej jest równie ważna jak rola ojca chrzestnego.

Matka chrzestna:

  • powinna wspierać religijne wychowanie swojego podopiecznego;
  • brać czynny udział w obrzędzie chrztu i przystąpić do komunii w intencji maluszka;
  • modlić się za chrześniaka lub chrześnicę – z punktu widzenia życia duchowego to bardzo ważny element.

Prezenty od Matki Chrzestnej:

Kolorowy aniołek w sercu Obrazek srebrny na Chrzest Beltrami 6449 nowość

Kolorowy aniołek w sercu
Obrazek srebrny na Chrzest z grawerem

od 124 zł

8 x 7,3 cm124 zł
11 x 9,6 cm166 zł
15,5 x 14 cm259 zł
Ramka na zdjęcie z aniołkami Pamiątka Chrztu dla dziecka Valenti 51069

Ramka na zdjęcie z aniołkami
Pamiątka Chrztu dla dziecka

od 216 zł

14,8 x 18,9 cm216 zł
20,8 x 25,6 cm302 zł

Przeczytaj również:

Polub nasz profil na facebook’u,
mamy dla Ciebie niespodziankę w postaci rabatu!

Zapisz się na bezpłatny Newsletter,
aby otrzymać kod rabatowy 7%

zapisz się