| |

+48 882 059 691
pn.-pt.: 9:00-18:00

Blog

11
08-22
11
08-22

Rola ojca chrzestnego - wymagania, obowiązki, co kupuje?

Ojciec Chrzestny - rola, obowiązki, wymagania

 

Ojciec Chrzstny - rola, obowiązki, wymagania

 

Ceremonia chrztu świętego to ważne wydarzenie w życiu całej rodziny. W jej trakcie dziecko otrzymuje imię, a także zostaje uroczyście przyjęte do społeczności chrześcijan. Oprócz wymiaru teologicznego uroczystość ma także wyraźny wymiar rodzinny.

Są jeszcze dwie osoby, które w trakcie uroczystości chrztu świętego zyskują nową rangę. Nie zawsze należą do osób spokrewnionych, często to bliscy przyjaciele rodziców chrzczonego dziecka. Mamy tu na myśli chrzestnych – przez swój udział w obrzędach, zostają oni w sposób symboliczny związani z maluchem.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

Kim jest ojciec chrzestny i jaka jest jego rola?

Mało kto wie, że ojciec chrzestny odgrywał istotną rolę już w czasach pierwszych chrześcijan. Gdy wyznawcy Chrystusa byli prześladowani, aby móc zostać przyjętym do wspólnoty i zacząć pobierać nauki, potrzebna była osoba z wnętrza organizacji, która przyprowadzała katechumena na katechezy, a także osobiście ręczyła za szczerość jego intencji. Ochrzczony wierny, towarzyszący osobie pragnącej przyłączyć się do chrześcijan, bardzo często pomagał również w trakcie samego rytuału.

W miarę jak religia chrześcijańska ewoluowała, wraz z nią kształtowała się instytucja rodziców chrzestnych. W XVI wieku, na mocy postanowień soboru trydenckiego, ustalono, że przystępujący do sakramentu powinien mieć ze sobą dwóch chrzestnych, których zadaniem będzie wspieranie jego religijnego i duchowego rozwoju.

Kto może zostać ojcem chrzestnym - wymagania

Zgodnie z prawem kanonicznym chrzestny musi spełnić następujące wymagania:

  • powinien być wierzący – w trakcie uroczystości będzie wymagane od niego złożenie szczerego wyznania wiary, również jego późniejsza rola w życiu dziecka wymaga spełnienia tej przesłanki;
  • mieć przyjęte sakramenty – chodzi o sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię;
  • być członkiem wspólnoty Kościoła Katolickiego – ojcem chrzestnym nie może zostać osoba ekskomunikowana, oraz taka, na której ciążą inne kary kościelne;
  • mieć ukończone 16 lat – w wyjątkowych sytuacjach biskup diecezjalny może zezwolić na odstępstwo od tej zasady;
  • nie może być rozwiedziony – powinien mieć pełną zdolność do uczestniczenia w życiu sakramentalnym.

Jeżeli matka chrzestna jest wyznania katolickiego i zostanie złożone oświadczenie na temat wychowania dziecka w wierze katolickiej, ojcem chrzestnym może również zostać osoba wyznania prawosławnego. Osoby praktykujące inne odłamy chrześcijaństwa mogą przyjąć funkcję „świadka chrztu”, która w praktyce nie różni się zbytnio zarówno obowiązkami, jak i wymaganiami na chrzestnego.

Dokumenty do chrztu, czyli formalności

Wszystkie dokumenty wymagane do organizacji obrzędu chrztu składa się w kancelarii parafii, w której odbywa się uroczystość. Ojciec chrzestny powinien przygotować świadectwo własnego chrztu i zorientować się, czy nie są od niego wymagane dodatkowe zaświadczenia, w zależności od miejscowych zwyczajów.

Zdarza się, że w niektórych miejscowościach, aby móc zostać ojcem chrzestnym, należy przynieść zaświadczenie z parafii, do której się uczęszcza. W treści takiego dokumentu powinna znaleźć się opinia proboszcza, na temat zaangażowania w życie parafialne i gorliwości wyznawanej wiary. Niekiedy bywa też wymagane oświadczenie o byciu katolikiem napisane przez kandydata na ojca chrzestnego. W kwestii kościelnej biurokracji proboszczowie mają pewną dozę dowolności, dlatego w trakcie wizyty w biurze parafialnym warto dopytać się o wszystkie szczegóły.

Na ogół od obojga rodziców chrzestnych wymaga się również potwierdzenia odbycia sakramentu spowiedzi. Zazwyczaj jest to mała karteczka, którą należy dać do podpisania księdzu w konfesjonale – ten dokument najczęściej zanosi się do zakrystii, tuż przed mszą.

Na uroczystość do kościoła warto pamiętać o zebraniu ze sobą dowodu osobistego. Zwróć uwagę na to, czy nie jest on przeterminowany! Możesz go potrzebować do dopełnienia wszystkich formalności związanych z wpisem do księgi parafialnej.

Obowiązki ojca chrzestnego

Do oficjalnych obowiązków ojca chrzestnego należy przede wszystkim wspieranie swojego przyszywanego dziecka w rozwoju duchowym i religijnym. Z rzeczy bardziej praktycznych: w trakcie samego obrzędu chrztu świętego, w odpowiednim momencie rolą ojca chrzestnego jest odpalenie pamiątkowej świecy od Paschału.

W niektórych kulturach przyjęło się, że ojciec chrzestny stanowi swego rodzaju „zapasowego” rodzica. Gdyby coś niedobrego przytrafiło się biologicznemu ojcu, zanim dziecko osiągnie wiek dojrzały, ma on niepisany obowiązek przejąć nad nim opiekę, a przynajmniej wspierać je w zakresie materialnym. Zwyczaj ten nie jest aż tak rozpowszechniony w Polsce, jednak zdarza się, że rodzice, poszukują do tej roli osoby majętnej i dobrze sytuowanej, tak by ich potomek miał jak najlepsze koneksje w dorosłym życiu.

Co daje chrzestny na chrzest? Propozycje pamiątek

Oficjalne obowiązki to jedno, są również te mniej oficjalne, związane ze sprawianiem przyjemności swojemu podopiecznemu. Powszechnie wiadomo, że to od chrzestnych dostaje się najpiękniejsze i najbardziej okazałe prezenty, nierzadko związane z zapewnieniem młodemu człowiekowi pomocy materialnej w dorosłości. Co daje chrzestny na chrzest?

W wielu regionach Polski panuje zwyczaj, że to właśnie ojciec chrzestny kupuje pamiątkową świecę, która w życiu nowego chrześcijanina będzie symbolizować światło Chrystusa oświetlające mu drogę do zbawienia. Mając na względzie praktykę, do świecy warto dobrać stroik, będący jednocześnie ochroną przed skapującym woskiem.

Oprócz tego warto podarować maluchowi coś, co po latach będzie stanowiło dla niego piękną i wartościową pamiątkę tego wydarzenia, którego przecież sam nie może pamiętać. W tej dziedzinie do popularnych rozwiązań należą święte obrazki na chrzest odlane w srebrze, swoją symboliką nawiązujące do dziecięcej duchowości. Najpopularniejsze motywy to oczywiście anioł stróż, ale równym powodzeniem cieszą się przedstawienia Jezusa i Matki Boskiej wraz z dziećmi.

Tym, co chrzestny kupuje na chrzest może być także wartościowa biżuteria lub… rachunek oszczędnościowy, na który będzie on w regularnych odstępach czasu wpłacał pieniądze, które w przyszłości otrzyma jego podopieczny, rozpoczynający studia.

Rola ojca chrzestnego - podsumowanie

Z punktu widzenia religii do najważniejszych obowiązków ojca chrzestnego należą:

  • wsparcie rodziców w wychowaniu dziecka w wierze chrześcijańskiej;
  • uczestnictwo w obrzędzie chrztu i przyjęcie komunii w intencji chrześniaka;
  • regularna modlitwa za swoje „duchowe dziecko”.

Jak przedstawiliśmy w tym artykule – rola chrzestnego ma również umotywowany wielowiekową tradycją wymiar doczesny. Na koniec jednak chcielibyśmy jeszcze dodać, że nawet najpiękniejsze modlitwy i prezenty nie zastąpią jednej rzeczy: dobrej relacji ze swoim chrześniakiem, którą ojciec chrzestny powinien nawiązać i w miarę upływu życia rozwijać.

Prezenty od Ojca Chrzestnego:

Aniołek z latarenką Obrazek srebrny Valenti 81200

Aniołek z latarenką
Obrazek srebrny z grawerem

od 133 zł

8 x 8 cm133 zł
12 x 12 cm216 zł
18 x 18 cm401 zł
Ramka na zdjęcie z aniołkami Pamiątka Chrztu dla dziecka Valenti 51069

Ramka na zdjęcie z aniołkami
Pamiątka Chrztu dla dziecka

od 216 zł

14,8 x 18,9 cm216 zł
20,8 x 25,6 cm302 zł

Przeczytaj również:

Polub nasz profil na facebook’u,
mamy dla Ciebie niespodziankę w postaci rabatu!

Zapisz się na bezpłatny Newsletter,
aby otrzymać kod rabatowy 7%

zapisz się