| |

+48 882 059 691
pn.-pt.: 9:00-18:00

Blog

19
07-23
19
07-23

Religijne pomysły na prezenty dla księdza

Pomysły na prezent dla księdza

Wręczanie podarków osobom duchownym może przysporzyć nieco problemów. Nie zawsze wiemy, co wypada, a nasze relacje z księżmi często są serdeczne, lecz niepozbawione pewnej dozy oficjalności. Jeżeli obdarowywany nie jest Twoim bliskim przyjacielem lub też wybierasz prezent w imieniu wspólnoty czy grupy parafian, bezpiecznym wyborem będzie podarowanie czegoś związanego z religią. Lato to czas zmian na parafiach, a co za tym idzie: pożegnań i pamiątek. Doradzamy, jak wybrać właściwy prezent dla ulubionego księdza!

Czytaj dalej, a poznasz:

Prezent dla kapłana - jak wybrać odpowiedni prezent dla osoby duchownej?

Poszukiwanie odpowiedniego prezentu dla kapłana warto zacząć od ustalenia kilku podstawowych faktów: zastanów się nad okazją i stopniem Twojej zażyłości z obdarowanym. Inny podarunek wręczysz przyjacielowi, którego znasz wiele lat, a inny ulubionemu wikaremu czy katechecie.

Wybierając prezent dla przyjaciela, śmiało możesz odwołać się do wspólnych zainteresowań czy wspomnień. W tym przypadku sprawa jest nieco prostsza, ponieważ wiesz o obdarowanym więcej i po prostu możesz kupić mu coś, o czym wiesz, że marzył od dawna – i wcale nie musi być to rzecz związana z pełnioną przez niego kościelną funkcją.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy osoba mająca otrzymać prezent jest dla Ciebie przede wszystkim duchownym i nie łączą Was prywatne relacje. W tym przypadku bezpiecznym i sprawdzonym wyborem prezentu dla księdza będą odpowiednie dewocjonalia.

Praktyczne prezenty dla księdza, które pomogą mu w modlitwie i pracy duszpasterskiej

Na początek zadaj sobie bardzo ważne pytanie: jakim budżetem dysponujesz? Jeżeli upominek dla księdza ma być wyrazem wdzięczności większej grupy osób – możesz pomyśleć o czymś droższym. Dla przykładu: popularnym zwyczajem w wielu parafiach jest obdarowywanie kończącego praktyki diakona ornatem, czyli elegancką szatą zakładaną podczas odprawiania mszy. Ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych, jednak modele wykonane z lepszych gatunkowo tkanin, z ręcznymi haftami i ozdobami, potrafią kosztować nawet kilka tysięcy.

Zwyczaj ofiarowywania wchodzącemu na ścieżkę kapłaństwa młodzieńcowi elementów podstawowej wyprawki, takich jak: szaty liturgiczne, bielizna ołtarzowa czy naczynia liturgiczne, jest pięknym wyrazem troski całej wspólnoty o dobrobyt tego, który już niedługo stanie się nowym duszpasterzem.

Jeżeli jednak nie dysponujesz dużym budżetem lub chcesz ofiarować jedynie symboliczny drobiazg, dobrym pomysłem będzie podarowanie świętego obrazu z wizerunkiem patrona lub Matki Boskiej. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór tego typu pamiątek wykonanych ze srebra. To bardzo wymowny, namacalny symbol nieustającej, modlitewnej opieki, którą roztoczysz przed młodym adeptem kapłaństwa.

Prezent dla księdza na urodziny - jaki prezent wybrać, aby podkreślić wyjątkowość tej okazji?

Jeżeli zaproszenie na uroczystość ma charakter prywatny, a ksiądz jest Twoim dobrym znajomym, możesz podarować mu coś niekoniecznie związanego z jego posługą. Jednak jeśli koniecznie chcesz, by podarunek miał charakter religijny i symboliczny: święty obraz lub figurka patrona zawsze będą dobrym wyborem.

Ciekawym pomysłem na urodzinowy prezent będą też rzeczy, których nie da się kupić za żadne pieniądze: jeżeli jubilat jest częścią jakiejś wspólnoty, np. prowadzi duszpasterstwo młodzieży czy oazę, możecie zorganizować wspólną modlitwę w jego intencji – to z pewnością będzie bardzo wzruszający i ważny gest, który doceni osoba głęboko wierząca.

A skoro o urodzinach mowa – warto, żeby na uroczystości pojawił się tort. Wybierając prezent dla duchownego, nie zapominaj o tym, że jest on człowiekiem – tak jak my wszyscy. A oprócz duchowego pokarmu, którego niewątpliwie dostarcza modlitwa, warto zatroszczyć się także o rzeczy przyziemne. Urodzinowy tort sprawi radość każdemu, pamiętaj tylko, by zrobić dyskretny wywiad w kierunku ewentualnych alergii pokarmowych i preferencji żywieniowych obdarowanego.

Jak wybrać oryginalny prezent dla księdza, który wyrazi wdzięczność za jego posługę?

Potrzebujesz drobnego i eleganckiego prezent dla księdza, który pomógł Ci w trudnej sytuacji? Weź pod uwagę to, że ten zawód wiąże się z mnóstwem umysłowej pracy. Księża piszą kazania, często dodatkowo jeszcze się dokształcają lub pracują w szkole. Ładne pióro, notatnik czy porządny kalendarz lub organizer to zawsze dobry pomysł na prezent dla kogoś, kto w pracy wykorzystuje swój intelekt.

Eleganckie akcesoria piśmiennicze to także bezpieczny wybór pod względem stopnia formalności prezentu – są dosyć oficjalne, ale jednocześnie niosą za sobą piękne przesłanie, w którym zamyka się właśnie wdzięczność za posługę. W końcu jest nią nie tylko celebrowanie sakramentów, ale także nauczanie i głoszenie Słowa Bożego.

Prezent dla księdza na pożegnanie - co wręczyć, gdy żegnamy duszpasterza?

Lato to czas zmian personalnych w parafiach – arcybiskup wydaje dekrety, a duszpasterze wędrują z jednej parafii do innej. To smutne wydarzenie, zwłaszcza jeżeli zdążyliśmy się już zżyć z kapłanem, który np. prowadził spotkania naszej wspólnoty, czy sprawował opiekę nad inną grupą parafialną. W takiej sytuacji warto postawić na oryginalny prezent dla księdza i stworzyć coś, co będzie mu przypominało o wspólnie spędzonym czasie. To szerokie pole do popisu dla prezentów DIY, takich jak albumy ze zdjęciami, księgi pamiątkowe, czy plakaty ze śladami odciśniętych rąk, wcześniej pomalowanych farbą.

To dobry pomysł, jeżeli sytuacja nie jest oficjalna. W przeciwnym wypadku – warto sięgnąć po przedmioty z szerokiej gamy dewocjonaliów. Pamiętaj o tym, że kościół jest strukturą mocno hierarchiczną, a im wyższe jest miejsce zajmowane przez księdza, tym bardziej może on być przywiązany do swojej rangi. Gdy chcesz pożegnać proboszcza lub osobę o innej ważnej funkcji, z którą nie łączą Cię prywatne relacje – lepiej iść w bezpieczne rejony „kościelnych” prezentów, takich jak święte obrazy, czy paramenty liturgiczne.

Propozycje prezentów dla księdza:

Obrazek srebrny Jan Paweł II Pamiątka srebrna Valenti 81234

Obrazek srebrny Jan Paweł II
Pamiątka srebrna

od 89 zł

6,5 x 11 cm89 zł
9 x 15 cm200 zł
12 x 20 cm295 zł
Ostatnia Wieczerza Srebrny obraz Valenti 81221

Ostatnia Wieczerza
Srebrny obraz

od 182 zł

15 x 9 cm182 zł
20 x 12 cm400 zł
26 x 15 cm612 zł
39 x 19 cm830 zł
... 3 więcej
Matka Boska Częstochowska Srebrna ikona Valenti 18045

Matka Boska Częstochowska
Srebrna ikona

od 187 zł

9 x 13 cm187 zł
13 x 18 cm416 zł
18 x 24 cm783 zł
22 x 30 cm1 077 zł

Przeczytaj również:

Polub nasz profil na facebook’u,
mamy dla Ciebie niespodziankę w postaci rabatu!

Zapisz się na bezpłatny Newsletter,
aby otrzymać kod rabatowy 7%

zapisz się

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Konieczne do prawidłowego działania strony. Przechowują m.in. takie informacje jak dane z formularzy zamówienia, zawartość koszyka.
  • Stosowane są w celu śledzenia działań użytkowników na stronach internetowych, w celu dostosowania wyświetlanych reklam.
  • Cookie zawierające dane statystyczne gromadzą anonimowe informacje pomagające przeanalizować zachowanie użytkowników na stronie.