| |

+48 882 059 691
pn.-pt.: 9:00-18:00

Blog

01
03-24
01
03-24

Jak napisać zaproszenie na chrzest święty i komu je wysłać?

Jak napisać zaproszenie na chrzest

Zaproszenia na chrzest święty mogą przyjmować ciekawą formę. Najczęściej są to kartki z gotowym tekstem, odręcznie pisane, składane lub pojedyncze. Potrzebujesz kilku porad, jak przygotować zaproszenie? Podpowiadamy, jak i kogo zaprosić na chrzest!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

Zaproszenie na chrzest – dlaczego warto zadbać o jego treść i projekt graficzny?

Zaproszenia na ważne rodzinne wydarzenia mogą stać się wyjątkową pamiątką dla najbliższych. Wiele osób przechowuje takie przedmioty przez lata. Ich wartość sentymentalna sprawia, że stają się źródłem miłych wspomnień. Warto więc zadbać o to, by zaproszenie na chrzest miało wartość estetyczną. Zaproszona osoba chętnie wyeksponuje je lub będzie je przechowywać razem z innymi rodzinnymi skarbami.

Zdecydowana większość zaproszeń to podwójne składane lub pojedyncze kartki małego formatu. Na frontowej stronie mają zwykle obrazek i napis "Zaproszenie na chrzest święty" lub podobny.

Często spotyka się zaproszenia na chrzest ozdobione uroczymi obrazkami przedstawiającymi niemowlę lub anioła. Motywy pojawiające się na kartach to także świeca, serce i gołębica. Kolorystyka może być neutralna – jasne, pastelowe kolory oraz zdobienia srebrne lub złote wyglądają bardzo elegancko i podkreślają uroczysty charakter wydarzenia. Równie dobrze wyglądają zaproszenia z akcentami wskazującymi na płeć dziecka – różowy kolor jest zarezerwowany dla dziewczynek, a niebieski dla chłopców. Ciekawym pomysłem jest dołączenia fotografii przedstawiającej niemowlę. Jest to wspaniała, rozczulająca pamiątka dla gości.

Jeśli wolisz, możesz zamówić gotowe zaproszenia z tekstem do uzupełnienia. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które mają mało wyraźny charakter pisma, nie lubią pisać odręcznie lub po prostu chcą zadbać o to, by wszystkie zaproszenia na chrzest wyglądały jednakowo.

Elementy idealnego zaproszenia na chrzest

Co powinno znaleźć się na zaproszeniu? Można wymienić kilka najważniejszych elementów – podstawowych informacji, które muszą być utrwalone na kartce:

  • imię i nazwisko zapraszającej oraz zapraszanej osoby (często także stopień pokrewieństwa), czyli kto zaprasza (np. Aleksander wraz z Rodzicami zaprasza Babcię Krystynę),
  • określenie rodzaju uroczystości (np. zaprasza na chrzest święty),
  • oznaczenie daty, godziny i miejsca chrztu – zarówno kościoła, jak i lokalu, w którym odbędzie się poczęstunek zaplanowany po ceremonii.

Wszystkie te informacje powinna spajać zasadnicza treść. Zastanawiasz się, jak napisać zaproszenie na chrzest? Może mieć ono formalną postać, gdzie w sposób przystępny informujesz o uroczystości. Wystarczy jedno lub dwa zdania, w których zawrzesz najważniejsze fakty dotyczące celebracji tego ważnego dnia. Niekiedy rodzice wolą, by treść zaproszenia na chrzest miała bardziej osobisty wydźwięk. Z uwagi na specyfikę tego wyjątkowego wydarzenia, warto zastanowić się nad takim sformułowaniem tekstu, jakby dziecko zwracało się bezpośrednio do gościa. Można też uznać, że nadawcą są rodzice malca.

Do kogo wysłać zaproszenia?

Zaproszenie na chrzest powinni otrzymać przede wszystkim najbliżsi – dziadkowie i rodzeństwo rodziców dziecka. Oczywiście nie możesz pominąć rodziców chrzestnych. Oni także są wśród osób, którym należy przekazać zaproszenie, nawet wtedy, gdy już wcześniej zostali poinformowani o wydarzeniu.

Jeśli zastanawiasz się, komu wysłać zaproszenie na chrzest, przygotuj wcześniej listę gości. To znacznie ułatwi całą organizację wydarzenia. Pamiętaj też o tym, by zaproszenia dostarczyć nieco wcześniej, co najmniej 1 miesiąc przed datą planowanej uroczystości. Dzięki temu każdy będzie miał szansę zaplanować ten dzień tak, by inne obowiązki zawodowe oraz prywatne nie kolidowały z chrztem świętym. Jest to też wystarczająco dużo czasu do zorganizowania prezentu oraz przygotowania się do uroczystości.

Jak zapraszać na chrzest? W dobrym tonie jest osobiste odwiedzenie najważniejszych gości, zwłaszcza dziadków oraz pradziadków i oczywiście przyszłych rodziców chrzestnych dziecka. Szacunek okazany w ten sposób nestorom rodu i innym najbliższym osobom to sposób na podkreślenie uczucia, jakimi ich darzymy. Dalszą rodzinę i innych bliskich możesz poinformować o dacie i miejscu planowanego chrztu świętego telefonicznie, a zaproszenie wysłać pocztą. Zaplanuj to wtedy na tyle wcześnie, by upewnić się, że list dotrze na czas.

Praktyczne wskazówki i przykłady

Starannie przyjrzyj się rozmieszczeniu treści na kartce. Zwróć uwagę na poprawność językową i formę, w jakiej zwracasz się do gościa. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy piszesz wiele zaproszeń – automatycznie możesz wtedy popełnić oczywisty błąd. Jeśli zapraszasz najbliższą rodzinę, możesz rozpocząć np. tak: „Drogi Dziadku Michale” lub „Kochani Babciu i Dziadku”, a także „Najdroższa Ciociu Kasiu”.

Można też użyć takiej formy: „Serdecznie zapraszamy na uroczystość chrztu świętego naszej córki Karoliny. Chrzest odbędzie się w kościele (…) o godzinie (…). Po ceremonii zapraszamy na poczęstunek do restauracji (…)”.

Jeśli chodzi o oznaczenie miejsca, musi być to dokładny adres. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza dla osób, które nie mieszkają na stałe w danym mieście. Dlatego unikaj określeń „Kościół pw. świętego Wojciecha w Warszawie” lub „Restauracja pod Smokiem”, ponieważ zlokalizowanie tych obiektów może sprawić trudność gościom. Do określenia miejsca koniecznie dodaj nazwę ulicy i numer budynku, a także nazwę miasta.

Na samym końcu tekstu możesz dodać też prośbę o potwierdzenie obecności wraz z numerem swojego telefonu. Dalsza rodzina lub starsze osoby mogą być zmuszone do zrezygnowania z uczestniczenia w uroczystości, dlatego warto dać im szansę na poinformowanie o tym fakcie.

Przygotuj listę gości, których zaprosisz na chrzest święty swojego dziecka. Wspólnie z drugim rodzicem odwiedzajcie najbliższych lub – jeśli to niemożliwe – wyślijcie zaproszenie listownie. Pamiętaj o podaniu najważniejszych informacji dotyczących uroczystości. Data, miejsce i imię dziecka to obowiązkowe pozycje, które muszą znaleźć się w treści zaproszenia.

Srebrne obrazki z aniołkiem na Chrzest:

Aniołek w sercu na Chrzest Obrazek srebrny Beltrami 6449

Aniołek w sercu na Chrzest
Obrazek srebrny z grawerem

od 114 zł

8 x 7,3 cm114 zł
11 x 9,6 cm150 zł
15,5 x 14 cm241 zł
20 x 18 cm357 zł
Aniołek z latarenką Obrazek srebrny Valenti 81200

Aniołek z latarenką
Obrazek srebrny z grawerem

od 133 zł

8 x 8 cm133 zł
12 x 12 cm216 zł
18 x 18 cm401 zł
Obrazek srebrny Aniołek Pamiątka na Chrzest Beltrami 6733

Obrazek srebrny Aniołek
Pamiątka na Chrzest

od 133 zł

8 x 8 cm133 zł
12 x 12 cm216 zł
16 x 16 cm332 zł

Przeczytaj również:

Polub nasz profil na facebook’u,
mamy dla Ciebie niespodziankę w postaci rabatu!

Zapisz się na bezpłatny Newsletter,
aby otrzymać kod rabatowy 7%

zapisz się

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.

  • Konieczne do prawidłowego działania strony. Przechowują m.in. takie informacje jak dane z formularzy zamówienia, zawartość koszyka.
  • Stosowane są w celu śledzenia działań użytkowników na stronach internetowych, w celu dostosowania wyświetlanych reklam.
  • Cookie zawierające dane statystyczne gromadzą anonimowe informacje pomagające przeanalizować zachowanie użytkowników na stronie.